Yortan adı

Tartışma 'Karabük' içinde başlatan Gülcan, 8 Şub 2009.

 1. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  Yortan adı:
  1. 1 nci Tunç Devri : Yortan medeniyetinin araştırmalarımızda
  1 nci Tunç Devrine kadar uzanan çok eski bir medeniyet olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. İlk araştırmalarımızda
  1 nci Tunç Devrinde bölgemizde yaşayan insanların cenazelerinin içine oturtularak defnedildiği büyük küplerin (Halen toprak altından çıkmaktadır) adının Yortan olduğunu İzmir Bergama Müze Müdürü Ahmet Bey'in İzmir Bergama'da Yortan'lı barajının su tutmaya başladığı haberleri üzerine bize verdiği bilgidir ve gerçekçi olduğu iddia edilmektedir.
  2. Çok eski çağlarda Oğuz Türk'lerinin hayvancılıkla iştigal eden boylarının büyük hayvan sürülerinin barındırıldığı büyük ağılların (Halk dilinde ahır) ismini oğuz Türk'lerinden Yortan olarak söylenildiği ve bunun Osmanlı arşivlerinde bahis konusu olduğu yapılan araştırmalarda elde edinilen bilgilerdendir.
  3. Bir diğer varsayımlar olarak geçen Rumca'dan gelen Yortu isminin Yortan'a dönüştüğü olasılık dışıdır. Buna ek olarak Yoğurthan kelimesininde hiçbir mesnete (köklü ,bilgiye) dayanmadığı yapılan araştırmalardan anlaşılmıştır.

  Yortan adının kuıllanıldığı bölgeler:
  Batı Akdeniz
  Ege Bölgesi
  Marmara Bölgesi
  Batı Karadeniz Bölgesinin Sinop il sınırlarına kadar olan yerlerde Yortan veya Yortanlı isimlerine rastlanmaktadır. Buda Yortanlı medeniyetinin ne kadar geniş bir alanı Kapsadığını ve araştırmaya değer genişlikte bir coğrafi haritayı göz önüne sermektedir.
  Yortan Adına Bulunan Tarihi Kalıntılar:
  Yortanpazarı Beldesi ve çevresinde bulunan tarihi kalıntıların Ereğli Müze Müdürlüğü'nden gelen uzmanların incelemeleri sonucu 1 nci Roma devrine ait oldukları Karabük İl Kültür Müdürlüğü'ne ve 2002 yılında Yortanpazarı Belediye Başkanlığına bildirilmiştir.  alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş