Yök, Amasya Üniversitesi Bünyesinde Hizmete Girecek Teknoloji Fakültesinde Bölümler .

Tartışma 'Karadeniz Üniversiteleri' içinde başlatan mataracı61, 12 Eyl 2011.

 1. mataracı61

  mataracı61 Moryağmur Moderatör Yönetim Ekibi

  Yök, Amasya Üniversitesi Bünyesinde Hizmete Girecek Teknoloji Fakültesinde Bölümler Açılmasına Onay Verdi
  Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yavuz, YÖK'ün bu yıl faaliyete açılması planlanan Teknoloji Fakültesine bölümler açılmasına onay verdiğini söyledi.

  Yavuz, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısından Amasya Üniversitesi bünyesinde açılacak Teknoloji Fakültesi'nde bölümler açılmasına onay çıktığını ve ilgili onay yazının kendilerine ulaştığını belirtti.

  Türkiye'de fiili olarak 7 üniversitede Teknoloji Fakültesi bulunduğunu kaydeden Yavuz, şöyle konuştu:

  "YÖK'e Teknoloji Fakültesi'nde 5 bölüm açılmasıyla ilgili müracaatta bulunduk. Bugün uygunluk yazısı geldi. Mekatronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerini kurduk. Bunlar bir fabrikanın olmazsa olmaz bölümleri. Teknolojinin bilimin olmazsa olmaz bölümleri. Daha çok uygulamaya yönelik bölümler. Hepsi de birbirleriyle ilişkili bölümler. "

  Özellikle Mekatronik bölümünün Türkiye'de yeni bir bölüm olduğunu ve lisans mezununun az olduğu anlatan Yavuz, söz konusu bölümlere öğrenci alabilmek için yayını olan öğretim üyesi arayışlarını sürdürdüklerini kaydetti.

  İlk etapta Teknoloji Fakültesinde Makine ve Elektrik-Elektronik Bölümlerini açmayı daha sonra ise Otomotiv bölümünde eğitime başlamayı planladıklarını belirten Yavuz, fiziki alt yapının tamamlandığını ancak söz konusu bölümlerin kuruluşunun ardından kadro ile cihaz ve ekipman eksikliklerinin 2012 bütçesinden karşılayacaklarını söyledi.

  Yavuz, bölüm başına 30-40 öğrenciyle faaliyetlerini başlamayı zaman içindede bu sayıların arttırmayı istediklerine belirtti.

  - Amasya
  (Anadolu Ajansı) 19 dakika önce..
  12 Eylül 2011
   

Bu Sayfayı Paylaş