'Üstün 1' onay aldı/Samsun

Tartışma 'Samsun' içinde başlatan macka61, 15 Tem 2009.

 1. macka61

  macka61 Aktif Üye

  'Üstün 1' onay aldı  [​IMG]


  Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce üretilen 'Üstün 1' ismi verilen ilk soya çeşidi için üretim izni aldı.

  Enstitü Müdürü Dr. Hasan Özcan'ın 1998 yılında başlattığı, Türkiye'de verimli ve kaliteli soya çeşitleri geliştirmeyi hedefleyen "Karadeniz Bölgesi Soya Islah Araştırmaları Projesi" tamamlandı. "Üstün 1" ismi verilen çeşidinin geliştirilmesinde Ziraat Mühendisi Dilaver Arslan, Ziraat Mühendisi Mehmet Erdoğmuş, Ziraat Mühendisi Hatice Olgun ve Dr. Ali Üstün görev aldı.
  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na yapılan başvuru sonucunda 'Üstün 1' soya çeşidine gerekli izin alınarak Türkiye'ye yeni bir ürün kazandırıldı. Enstitü Müdürü Dr. Hasan Özcan, çeşidin bölge verim denemelerinde soya çeşitleri arasında verim yönünden ilk sırada yer aldığını, kontroller arasında en yüksek verimi veren çeşit olduğunu söyledi.
  Çeşitte yatma ve dane çatlatma özelliği bulunmadığını belirten Özcan, "Bitkilerde ilk baklaların toprak yüzeyinden itibaren ortalama 15 santimetre yükseklikte olmasıyla makineli hasada uygunluk göstermektedir. Fizyolojik olgunluğa ortalama 150 gün içerisinde ulaşan Üstün 1, özellikle bölgemizde yaygın olarak tercih edilen çeşitlerle aynı olum grubu içerisinde yer almaktadır. Ortalama protein oranı bakımından yüzde 43,8'dir. Nova ve Atakişi çeşitlerinden daha iyi bir sonuç vermektedir" dedi. Özcan, Üstün
  1'in tüm lokasyonlar değerlendirildiğinde ortalama yağ oranı bakımından kontrol çeşitlerle yakın değerler gösterdiğini de sözlerine ekledi.
  iha ​
  Yayın Tarihi : 15 Temmuz 2009 Çarşamba​
   

Bu Sayfayı Paylaş