Ordu'dan tarih fışkırdı

Tartışma 'Karadeniz Tarih ve Turizm' içinde başlatan Gülcan, 16 Eyl 2010.

 1. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  Ordu'dan tarih fışkırdı

  [​IMG]
  Ordu'da şehir merkezine 20 km uzaklıktaki Bayadı köyü sınırları içinde yer alan antik yerleşim alanı "Kurul Kalesi Yerleşmesi"nde Ağustos ayında başlayan kazı çalışmalarında 2500 yıllık kalıntılara rastlandı.
  Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tarihi açısından ilk bilimsel kazı olan 'Yoroz' bölgesindeki Kurul Kalesi'nde yapılan kazılarda 2500 yıl önce Amasya merkezli krallığa ait kalıntılara rastlandı. Kaledeki arkeolojik kazı çalışmalarını yürüten Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde iklim ve bitki örtüsü nedeniyle bugüne kadar arkeolojik kazı yapılamadığını hatırlatarak, Kurul Kalesi'ndeki kazıların ilk bilimsel arkeolojik kazı olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr.
  Şenyurt, "Kurul Kalesi, 2500 yıl önce 6. Mitridat döneminde Amasya merkezli, Kırım'dan Yunanistan'a kadar Anadolu'nun büyük bir kısmını kapsayan krallığın Anadolu'daki kalelerinden, garnizonlarından biri. Bu kale bölgedeki ticareti aktiviteyi, tarımı, güvenliği sağlıyordu. Aynı zamanda krala ordu besleyecek, ordu yetiştirecek nüfusu burada besliyordu. M.Ö. 1. yy başlarında kale yakılarak ele geçirilmiş ve ondan sonra burada yerleşim olmamış. Kazılarda günümüzden 2500 yıl öncesine, M.Ö. 500'lere kadar uzanan arkeolojik buluntulara rastladık" dedi.
  "BURADA DEFİNE YOK"
  Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Ordu Valisi Orhan Düzgün de, Kurul Kalesi'nde ortaya çıkan yapılar ve buradan çıkan eserlerin hem ülke, hem dünya tarihinin aydınlanması açısından büyük bir zenginlik olduğuna dikkat çekti. Vali Düzgün, geçtiğimiz yıllarda Kurul Kalesi'nin tarihi eser kaçakçıları ve definecilerin hedefi haline geldiğini hatırlatarak, "Valilik olarak buranın korunması için bazı tedbirler alacağız. Buraya gerek görünür, gerekse gizli yerlere kameralar koyarak kaçak kazılara karşı tedbirler alacağız" açıklamasında bulundu.
  1970 yılında UNESCO tarafından yayınlanan Dünya Arkeolojik Mirasının Korunması Sözleşmesi gereğince Kurul Kalesi'nde yapılacak kaçak kazılarda çıkarılacak eserlerin alınıp satılması veya yurtdışındaki herhangi bir müzede sergilenmesinin mümkün olmadığını hatırlatan Vali Düzgün, "Burada bir define yok. Burası yaşarsa altın yumurtlayan tavuk olur. Yoksa tavuğu keserseniz tavuktan da, yumurtalardan da olursunuz. Buraların zenginliği, burada durduğu müddetçe, burada korunduğu müddetçe, bir zenginlik, bir
  anlam ifade eder. Yoksa buralar gelişigüzel kazıldığı, eserler parçalandığı, yıkıldığı, takdirde hem ülkemize hem de Ordu'ya büyük zararlar verir" diye konuştu.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  İHA ​
  Yayın Tarihi : 16 Eylül 2010 Perşembe 13:07:04 ​
   
  MavraThalassa bunu beğendi.
 2. defıne yok dıyolar ama bence bıraz aldatmaca gıbı bence eşen cok olur.. Sanat Tarihi dersı aldıgım da erzıncanlı bır hocam vardı bıze Sivas Divriği Camisi macerasını anlatmıstı. gıttıgınde adamlar camının kapısını calmıslar daha sonra orayı koruyan guvenlık ıcerdekı turbe bolumune kımseyı almamıs bızım hoca sanat tarıhı hacasıyım kımlıgıyle ıcerı gırmıs ama orada kı guvelıgın korkusu bu bolmemnın duyulmasından eger duyulursa turbe uzerındekı seccadelerın calınacagından korkmus. acayıp ınsanımız var bızım..:D
   
  mataracı61 bunu beğendi.
 3. mataracı61

  mataracı61 Moryağmur Moderatör Yönetim Ekibi

Bu Sayfayı Paylaş