Mudurnu çevreli köyü

Tartışma 'Bolu' içinde başlatan Gülcan, 15 Nis 2009.

 1. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  çevreli köyü
  Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, en az 400 yıl öncesine dayandıgı tahmin edilmektedir. Koyün kuruldugu yıllarda köye Hacı Eyüp ve Hacı Şaban adında iki kardeş gelir ve yerleşir. iki ayrı mahallede düzenlerini tutar, yaşamlarını sürdürürler. Zamanla köy bu kişilerin adıyla Haci Eyüpler, Haci şabanlar- anılmaya başlar. Sonra bu iki mahalle Mihlaz adim alir. Uzun süre Mihlaz Köyü adı ile anılır. Yaklaşık 30 yıl once de koyün adi "Çevreli" olarak degiştirilir.
  Koy yüksekte ve yamaçta kurulmuştur. Ekili alanlar bile meyillidir. Bu nedenle teraslama yapılmiştir. Köy, orman bakimından zengindir.
  Halk, ancak kendi ihtiyacını karşılayacak düzeyde tarımla ugraşır". Büyükbaş ve kücükbaş hayvan beslenir. Az miktarda da koyun, keçi beslenir. Tavukçuluk halkın önemli bir geçim kaynagini oluşturmaktadir.
  Köyde 43 hanede, 129 kişi barınır. Köyde bir ilkokul, iki cami, bir öğretmen lojmani, bir imam evi bulunmaktadir. Bir cama§irhanesi, bir de koy odasi vardn\
  Köyü ilçeye bağlayan 25 km.lik yolun 19 km.si asfalt, 6 km.si ham yoldur.
  Karaçomak Koyü, Karapinar kavagi Koyii ve Qevreli Koyii'niin ortak bir yay­lasi vardir. Ancak yaylaya gociilmemek-tedir. Hayvan sahipleri sira ile hayvan­lanm yaylaya gotiiriip, otlatirlar. Bu yayla Karacomak Yaylasi olarak anil-maktadir.
  Yilm kararlagtinlan bir giiniinde Hacet Bayrami yapilir. Dini bayramlann 1. giinii mezarhk ziyaret edilir. Ayrica koy halki toplanir, topluca pilav yenir, mevliid okunur.
   

Bu Sayfayı Paylaş