Mudurnu ALPAĞUT KÖYÜ

Tartışma 'Bolu' içinde başlatan Gülcan, 15 Nis 2009.

 1. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  ALPAĞUT KÖYÜ
  Köyün tarihi hakkında fazla bir bilgi bulunmamaktadır.Ancak Malazgirt savaşından sonra Anadolu�ya gelen Oğuz Türklerinden birkaç ailenin bu bölgeye gel yerleştikleri ve köyün adının da bu Türk ailelerinden birinin adından geldiği sanılmaktadır.
  İlçenin kuzeyindeki Abant dağları eteğinde düz bir vadide kurulan köyün güneyinde Mudurnu ovası bulunur.Köyde birbiri içine girmiş kuzeyden güneye doğru beş mahalle vardır.Bunlar Mustanlar,Eserler,Dibektaşı ve Hayallardır.
  Köyün en önemli uğraşı tarım ve hayvancılıktır.Tahıllardan buğday,arpa,yonca,yulaf ekilir.Ayrıca şeker pancarı yetiştirilir.Köyde 50� ye yakın kümes vardır.Büyükbaş hayvan ve koyun yetiştiriciliği de yapılır.Köy halkı ürünlerini genellikle ilçe pazarında değerlendirilir.
  Köy halkının bir bölümü tavukçuluk şirketlerinde ve Abant�ta ki turistik tesislerde çalışır.Köyde 83 hane bulunup 405 kişi yaşar.Bunların 204�ü erkek ,201�kadındır.İlçeye 12 km uzaklıkta Mudurnu-Bolu karayoluna 5 km mesafededir.
  Köyde 1926 yılında açılmış bulunan ilçenin en eski ilkokullarından birisi bulunur.3 camii,1 mescit,1 orman işletme lojmanı,köye ait bir telefon bulunaktadır.Ayrıca köyde 4 çamaşırhane,7 çeşme vardır.
  Köyün kendine ait yaylası bulunmaktadır.Her yıl yaz mevsimi başlarında bu yaylaya çıkılır,harman mevsimi öncesi tekrar köye inilir.Yaylada yapılan süt ürünleri Abatta yerli turistlere satılarak değerlendirilir.Komşu köy Çepni ile her yıl güreşlerinde yapıldığı hacet bayramı düzenlenir.Çevrede yaygın olan düğün ve kına gecelerinde kadın ve erkekler çeşitli kutlamalar yapar.
  Muhtarın Adı Soyadı: İsmail KÜÇÜK

  mudurnu.com​
   

Bu Sayfayı Paylaş