Mudurnu AKYOKUŞ KÖYÜ

Tartışma 'Bolu' içinde başlatan Gülcan, 15 Nis 2009.

 1. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  AKYOKUŞ KÖYÜ
  Köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.Köye önceleri Akçayokuş denildiği,daha sonra bu adın kısaltılarak Akyokuş dendiği bilinmektedir.Dağlık ve engebeli bir arazi üzerine kurulan köy Mudurnu-Akyazı sınırında bulunmaktadır.Yapılmakta olan E-1 karayoluna 3 km.,ilçeye 43 km uzaklıktadır.
  Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Tarım ürünlerinden buğday ,arpa ve mısır yetiştirilmektedir.Sebze ve meyvecilik gelişmemiştir.Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanı sıra son yıllarda besi tavukçuluğu önemli bir gelişme göstermiştir.Köy halkı ilçeye uzaklığı nedeniyle ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü Taşkesti belediyesinden karşılamaktadır.Köyün yaylası mevcut olup,ancak ulaşım zordur.Köy iki mahalleden oluşmuştur.Bunlar Akyokuş ve Köselerdir.69 hane 406 nüfus yaşamaktadır.
  Muhtarın Adı: Soyadı: Siyami İLHAN

  [SIZE=+1]AKYOKUŞKAVAĞI KÖYÜ[/SIZE]
  Köyün kuruluş tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur.Akyokuş köyüne bağlı bir yerleşim birimi iken , sonraları muhtarlık halini almış ve ismi ise Akyokuşkavağı olmuştur.İsminin nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur.
  Köy Tavşansuyu,Sığırlık ve Şabanlar mahallerinden oluşmuştur. Tavşansuyunun suyu bol ve soğuktur. Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Bol miktarda fındık ve mısır yetiştirilir. Halkın kendi ihtiyacını karşılayacak düzeyde sebze ve meyve yetişir. Son yıllarda tavukçuluk gelişmiştir. Ayrıca alabalık üretimi yapan birkaç çiftlik de mevcuttur. Toplam 79 hanede 450 kişi yaşamaktadır. Okuma yazma oranı köyde %90 dır.Köyde 2 ilkokul orman işletmesine ait 1 depo 4 lojman vardır. Ayrıca 1 cami 2 mescit bulunmaktadır. 2 Köy odası 2 çamaşırhane köyün ortak malıdır.
  Mudurnu�ya uzaklığı 42 km dir. Susuz yaylasının eteğinde bir doğa harikası olan Sarı gölcük (Sülüklü göl) vardır. Çevrede sülük gölü olarak tanınır. Gölün çevresinde çok değişik hatta yalnız burada bulunduğu söylenen bitki türleri vardır. Göle özellikle yaz aylarında piknik yapmaya gelenler çok olur.

  mudurnu.com​
   

Bu Sayfayı Paylaş