Leziz Çiğ Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Tartışma 'Pratik Bilgiler' içinde başlatan Şimal, 5 Oca 2010.

 1. Şimal

  Şimal Özel Üye


  İyi çiğ köfte nasıl yoğrulur? malzeme nasıl seçilmeli? Yanında ne içilmeli? Çigköftenin hamur gibi cıvık ya da tersine sert olması nasıl engellenir? işin ustasından incelikler:  Şanlıurfalı ustalar, çiğ köfte yoğurmanın püf noktalarını açıkladı.


  Şanlıurfalı çiğ köfte ustaları; 8 kişilik çiğ köfteye 4 su bardağı köftelik bulgur, 500 gram dövülmüş veya çekilmiş yağsız kırmızı et, 6 yemek kaşığı kuru isot (pul biber), 1 tatlı kaşığı tuz, biraz karabiber ve tarçın, 8-10 adet yeşil soğan, 1 kuru soğan, 1 demet maydanoz, 1 tatlı kaşığı salça konulması gerektiğini dile getirdi.


  Ustalar, lezzetli bir çiğ köftenin nasıl yoğrulacağını ise şöyle anlattı:


  "Yeşil soğan ve maydanoz yıkanıp incecik doğranarak daha sonra karıştırılmak üzere bekletilir.


  Daha sonra özel olarak yaptırılmış köfte leğenine, tuz, kuru isot, tarçın, karabiber, salça, et, doğranmış kuru soğan ve sarımsak alınarak yoğrulmaya başlanır. İyice karışınca çiğ köftelik bulgur yavaş yavaş alınarak yoğrulmaya devam edilir.


  Leğendeki malzemeler, çok az suyla yavaşça bastırılarak bulgur yumuşayıncaya kadar yoğrulur. Kıvamına gelinceye kadar yoğrulan çiğ köfteye önceden hazırlanmış maydanoz ve soğan karışımı eklenir, hafifçe ezilerek toparlanır. Avuç içi halinde sıkım yapılarak tabaklara konulur.


  Tabağın etrafı marul, salatalık, nane semiz otu ve turpla bezenerek servis yapılır."


  [​IMG]


  SİNİRLER TEMİZLENMELİ MUTLAKA İSOT KULLANILMALI


  Çiğ köfte yapımındaki püf noktaları da açıklayan usta eller şu ince noktalara dikkat çekti:


  "Sert bulgurla yapılan çiğ köfte güzel olur. Bulgur çiğ köfte yapılmadan önce ezilerek içindeki kepekler ayıklanmalıdır. Çiğ köftede mutlaka Şanlıurfa isotu kullanılmalıdır. Çiğ köfteye konulacak kırmızı etin içindeki sinirler çok iyi temizlenmelidir. Kırmızı et dövülerek veya macun gibi oluncaya kadar çekilmelidir"


  AZ OLURSA SERT ÇOK OLURSA HAMUR OLUR


  "Çiğ köfte az yoğrulursa bulguru sert kalır çok yoğrulursa hamur olur"


  ÇİĞ KÖFTEYE YAZIN BUZ KONULMALI


  "Çiğ köfte az su alınarak yoğrulmalıdır. Yazın çiğ köfteyoğrulurken buz kullanılmalıdır. Çiğköfte yoğrulduktan hemen sonra yenmelidir. Çiğköftenin yanında içecek olarak ayran verilmelidir" tavsiyelerinde bulundu.

   

Bu Sayfayı Paylaş