Kırmızı karadeniz gülü ve yayla çiçekleri

Tartışma 'Karadeniz Şiir, Yazı ve Hikayeleri' içinde başlatan Gülcan, 9 Eyl 2009.

1. Gülcan

Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

Karadenizin yada Egenin hiç fark etmiyor hepside aynı biçim ve güzellikte.
    Yukarıdaki gülün memleketi Karadeniz onu belirtmek istedim:)
    İyi seyirler.

Yayla Güzeli

Karadeniz gezisinden;uzungölün üzerinde balıklı göl yakınında çiğ yağarken eşim şemsiye tuttu bende malesef yere yatamadan çünkü çok ıslaktı elde çekim yaptım netlik istediğim gibi olmasada bu güzelliği sizlerle paylaşayım istedim.

fotokritik

Eklenmiş Dosyalar:

Son düzenleme: 29 Eki 2017
  2. Gülcan

Karadeniz yaylalarının ilginç ve güzel çüçeklerinden biri...

Eklenmiş Dosyalar:

3. Gülcan

Karadeniz yaylaları gezilir de hiç o güzel çiçekleri çekilmez mi!
    Yeni makro lensimle ilk makro denemelerimi bu birbirinden güzel yayla çiçekleri ile yaptım. Umarım beğenirsiniz...

Çiçek adlarını maalesef bilmiyorum, çoğu bir kaç santimetreyi geçmeyen çiçeklerdi. Bilenler paylaşırsa sevinirim...

Sevgiler...
    fotokritik

Eklenmiş Dosyalar:

4. Gülcan

ZİGANA ZAMBAĞI

Alm. Lilie (f), Fr. Lis (m), İng. Lily. Familyası: Zambakgiller (Liliaceae). Türkiyede yetiştiği yerler: Batı Anadolu ve Karadeniz bölgesi.
    50-100 cm boyunda beyaz, sarı veya kırmızı renklerde olan çok yıllık soğanlı ve otsu bir süs bitkisi. Çiçekler hoş kokuludur. Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirildiği gibi Batı ve Kuzey Anadoluda tabiî olarak yetişen yabânî türleri de bulunur. Nemli ve kumlu topraklardan hoşlanır. Taşlık ve kayalık yerleri sever. Memleketimizde yabânî olarak yetişen zambakların başında akzambak, kırmızı zambak, Zigana zambağı ve Trabzon zambağı gelir.
    Kullanıldığı yerler: Dâhilen (% 2lik) idrar arttırıcı ve balgam söktürücü etkiye sâhiptir. Zambak çiçeklerinden su buharı destilasyonu ile zambak suyu elde edilir ve sivilcelerin tedâvisinde kullanılır. Ayrıca zambak esansı parfümeride de kullanılır.

fotokritik

Eklenmiş Dosyalar:

5. byabdullah

byabdullah Özel Üye

Bu güzel resimler için tesekkürler
    Ellerine sağlık gülcan..

Gülcan ve mataracı61 bunu beğendi.
  6. Gülcan

Allah Razı olsun byabdullah..beğendiğinize sevindim

7. Gülcan

deli balın zambağı..
    artvin zambağı (lilium carniolicum)
    ...
    artvin ili doğu karadeniz bölgesi florasının önemli bir kısmını kapsamaktadır.. bölgede yaklaşık 2500 tür kaydedilmiş olup bunun yaklaşık yarısı artvinde bulunmaktadır.. bölgenin tipik ekosistemlerinden olan doğal yaşlı ormanları, rododendron fundalıkları, yayla ve alpin otlakları, dağ eteklerindeki taş yığınları, uçurum ve göl toplulukları gibi ekosistemler en güzel örneklerini artvin ilinde sunmaktadırlar.. özellikle yaşlı doğal ormanları içeren orman ekosistemleri, dünyanın en önemli ekosistemlerinden biri olarak kabul edilmektedir..

Eklenmiş Dosyalar:

8. Gülcan

Sarı Laden

bu çiçek karadeniz bölgesine ait doğal
    kendiliğinden yetişen bir bitki türü
    kötü kokar.güzelliğine bakmayın..

Eklenmiş Dosyalar:

9. Gülcan

"Sisler Bulvarı" nda

Karadeniz yaylalarında sisler arasında çektiğim

fotokritik

Eklenmiş Dosyalar:

10. Gülcan

[[​IMG]
    Zifin Çiçeği (Rhododendron luteum)

Sarı Orman Gülü adıylada bilinenzifin, çoğunlukla Doğu KaradenizBölgesinde yetişen sarı birçiçektir.

Yöresel adı Sifin veya Zifin dir.

Doğu karadeniz bölgesi dağlarında yetişen bir çalıtürüdür.İlkbaharda sarı çiçekler açmaktadır. Çiçeklerinin kokusu daçokhoştur. İlkbaharda yayalaları tamamen Zifin kokususarmaktadır.

Bu orman gülünün yetişmesi için belirli bir rakıma(yükseltiye)ihtiyacı vardır. Yarı gölge yerlerde iyi yetişirler, doğrudangüneşe maruz kalırlarsa yaprakları yanar. Suyu sever bubitki olanzifinin, sevdiği toprak türü asitli topraklardır.

Eklenmiş Dosyalar:

11. macka61

macka61 Aktif Üye

Orman Gülü (Rhododendron ponticum)

Orman gülü halk dilinde Ağu veya Komar adıyla bilinir. KomarOrtaAvrupa, Balkanlar ve Karadeniz dağlarında yetişir.

Rhododendron ponticum 10 m ye kadar yükselebilen, kışınyapraklarınıdökmeyen bir ağaçcıktır. Yapraklar kısa saplı, eliptikbiçimde, 10-20 cm uzunlukta, derimsi ve serttir. Çiçekler 5-20çiçeklidurumlarda toplanmıştır. Korolla çan biçimindemavimsi-morrenklidir. Meyva 2-3 cm uzunlukta, çok tohumlubirkapsüldür.

Kuzey Anadolu dağlarında yaygındır. Yapraklar tanen, uçucu yağ, erikolin, arbutin ve andromedol türevleri taşımaktadır.

Ağrı kesici etkisinden dolayı dahilen, idrar söktürücü ve romatizmaağrılarını dindirici olarak kullanılırsa da taşıdığı andromedoltürevleri nedeniyle tehlikelidir. Özellikle romatizmal ağrılarıgiderici, idrar söktürücü ve uyutucudur.

Çiçeklerinden arılar Delibal yaparlar. Binlerce yıldır bilinen bubal, tansiyonu düşürür. Yalnız çok yendiği takdirdehalüsinasyonlara neden olur ve derin uyku hali oluşturur.Andromedotoxinin beyindeki merkeze etki ederek tansiyonu düşürücüetkisi olduğu bilinmektedir.

UYARI: İçerdiği zehirli glikozitler kaynatıldığı zaman parçalanıpetkilerini kaybetseler de dahilen kullanım yinede tehlikelidir.

---------- Mesaj Eklendi 12:41 AM ----------

Laz Salebi.

Karadeniz Dağları'nda bir yerlerde, bir çayırda, ormen hududunda, gene bulutlu bir havada, belki sisin içinde, belki çiseleyen yağmurda, o an yanımda hissettiğim dostun uzaklarda kalmış olan sislipuslu hatıralarına tezat bir avize gibi ışıldayan pırıldayan boyalar içinde çekilmiş.
    Hafızamın kuıytu koyaklarından o çekildiği ana dahi ait olmayan ne renkler kokular sesler çıkardı.

---------- Mesaj Eklendi 12:55 AM ----------

Karadeniz bölgesi dağ çiçeği

---------- Mesaj Eklendi 12:58 AM ----------

karayemiş çiçeği
    doğu karadeniz yöresinde yaygın olarak yetişir.
    kara üzüm tanelerine benzeyen salkımlı harika bir meyvedir.
    yaprakları ve gövdesi kauçuk ağacına benzer ve dört mevsim yapraklıdır. eskiden soğuk kış şartlarından ve rüzgardan korunmak için özellikle ahşap evlerin etrafına dikilirdi.

---------- Mesaj Eklendi 01:05 AM ----------

Rhododendron Luteum

Kingdom : Plantae
    Subkingdom : Tracheobionta
    Division : Magnoliophyta Cronquist, Takht. & Zimmerm.exReveal
    Class : Magnoliopsida Brongn.
    Subclass : Dilleniidae Takht. ex Reveal & Tahkt.
    Order : Ericales Dumort.
    Family : Ericaceae Juss.
    Genus : Rhododendron Linneaus

Doğu karadeniz bölgesi dağlarında yetişen bir çalı türü.İlkbahardasarı çiçekler açıyor. Çiçeklerinin kokusu da çok hoş.

---------- Mesaj Eklendi 01:10 AM ----------

Yaylada Bahar

Karadeniz yaylalarında baharda karların erimesiyle su kenarlarında açan bu çiceklere yöresel ismiyle Işgıldirik derler.Ve yine yöre halkı bu bitki ve çiceğini yumurtalı unlu mıhlama yapıp afiyetle yerler..........

---------- Mesaj Eklendi 01:15 AM ----------

morbahar

mayıs başlarıydı karadeniz kıyılarında. bir yandan gün ışığı ile cilveleşiyor, öbür yandan mor bir hüzne boyuyorlardı kırları.

Eklenmiş Dosyalar:

Son düzenleme moderatör tarafından: 29 Eki 2017

Bu Sayfayı Paylaş