Kiraz Çalıştayı yapıldı/Artvin

Tartışma 'Artvin' içinde başlatan macka61, 23 Tem 2009.

 1. macka61

  macka61 Aktif Üye

  Kiraz Çalıştayı yapıldı  [​IMG]


  Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak, Türkiye’nin dünya kiraz üretiminde çok önemli bir noktada olduğunu söyledi.
  Ulusal Kiraz-Vişne Çalıştayı’nın 13.’sü Artvin’de yapıldı. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nce Devlet Su İşleri (DSİ) 26. Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen Ulusal Kiraz-Vişne Çalıştayı’na Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak, Tarım İl Müdürü Mustafa Duman ile Ege, 18 Mart, Atatürk, 19 Mayıs, Selçuk ve Gaziosmanpaşa Üniversiteleri’nden öğretim üyeleri, üretici birlikleri ve kiraz üreticileri katıldı.
  Çalıştay’da söz alan Artvin Tarım İl Müdürü Mustafa Duman, geçmişte buğday ve arpa gibi geleneksel ürünlerin yetiştirildiği Artvin’de artık kiraz yetiştirildiğini belirterek “İlimiz ulaşılması zor ve saklı bir hazine gibidir. 23 Nisan’dan başlayarak 15 Eylül’e kadar kiraz yetiştirebilen bir coğrafyadır. Size birkaç yıl sonra Ağustos ayında kiraz ikram edebiliriz. Son 4 yılda 520 dekar alanda 20 bin fidan ile kapama bahçeler kurduk. Genel anlamda başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Oldukça iyi bir ilginin olduğunu da söyleyebiliriz. Artvin’in dağlarında kurduğumuz kiraz bahçelerinde dünyaya kiraz ihracatı yapmayı hedefliyoruz. Çünkü biliyoruz hem topraklarımız hem de iklimimiz bu iş için son derece elverişlidir” dedi.
  Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak ise kiraz üretimine tüm yurtta ilginin giderek arttığını kaydederek “Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi kiraz ve vişnenin ana vatanının Türkiye ve Anadolu olmasıdır. Bildiğiniz gibi Anadolumuz birçok meyve türünün genetik kaynağı merkezi olarak biliniyor. Ülkemizin sahip olmuş olduğu çok zengin bu gen kaynaklarımızın daha bilimsel şekilde geliştirilerek, bütün dünya pazarlarına ülkemizi bir meyve ve sebze cenneti haline getirmek işten değildir. İşte bu kiraz örneği bir pilot çalışma olarak önümüzde durmaktadır. Bundan 10-12 yıl önce 1997 yılında Türkiye’nin kiraz dış satımının arttırılmasına, kiraz yetiştiriciliğinin geliştirilmesine ve modernleştirilmesine yönelik bütün çalışmaların bir işbirliği ve düzen içerisinde yürütülebilmesi, yeni araştırma ve geliştirme konularının belirlenmesi, ilgili kesimlerin çalışmalarının sürekli olarak izlenip değerlendirilmesi amacıyla, üniversite öğretim üyeleri, özel sektör temsilcileri, bakanlığımızın konu uzmanlarından oluşan Ulusal Kiraz ve Vişne Çalışma Grubu kurulmuştur. Grubumuz yılda bir defa yaptığı ulusal toplantısını her yıl kiraz ve vişne yetiştiriciliğinde önde olan ve yeni yer alan bir ilimizde gerçekleştirmektedir” dişe konuştu.
  Türkiye’de 1997 yılında toplam 17.7 ton olan kiraz ihracatının bugün 4 katına çıktığını hatırlatan Burak “1997 yılında toplam 17.7 ton olan kiraz ihracatının değeri ise yaklaşık olarak 28 bin dolardı. Son yıllarda ise bu ihraç miktarı 50-60 bin tonlara ulaşmış ve gelirimiz de buna bağlı olarak 130-140 milyon dolara çıkmış bulunmaktadır. Bugün Türkiye yıllara göre değişmekle birlikte ihraç sıralamasında bazen birinci bazen de ikinci sırada bulunmaktadır. Başlangıçta biz sadece 14 günde bu ihracatı yapıyorduk ancak son yıllarda değişik ekolojik zonlarımızı kullanarak 70-80 gün gibi bir sürede ve aynı çeşidi dünya piyasalarına arz edebiliyoruz. Ki bu dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemektedir. ABD bile en fazla 40 günlük bir sürede bu taze kirazı piyasaya sürebilmektedir. En çok heyecan duyduğum projelerden bir tanesi de gerçekten bu projedir” açıklamasını yaptı.
  iha ​
  Yayın Tarihi : 23 Temmuz 2009 Perşembe ​
   

Bu Sayfayı Paylaş