KAYA, OSMAN/Trabzonlu Meşhurlar

Tartışma 'Trabzon' içinde başlatan Gülcan, 25 Eyl 2009.

1. Gülcan

Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

KAYA, OSMAN
    (Çaykara 1952 - )
    (Öğretmen – Yönetici – Müşavir)
    Osman Kaya, 1952 yılında Çaykara’da doğdu. İlk, orta öğrenimini Trabzon’da tamamladı. Karadeniz Yazarlar Birliği üyesi olan Osman Kaya, 1969-70 yıllarında Trabzon Gazetesi’nde spor muhabirliği yaptı. 1970 yılında Trabzon Erkek İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. 1977 yılına kadar Trabzon’da muhtelif okullarda ilkokul öğretmenliği yaptığı sıralarda (1974-77) Fatih eğitim Enstitüsü Türkçe/Akşam Bölümü’nü bitirdi. Ekim 1977 yılında Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu Trabzon İşletmesine Şef olarak naklen geçti.
    1986 yılında aynı kurumun Sinop, 1987 yılında Amasya ve 1988-90 yıllarında da Trabzon İşletmeleri müdürü olarak görev yaptı. 1900 yılında KTÜ’ ne uzman kadrosunda Halkla İlişkiler Müdürü olarak naklen geçti. Bu arada Açıköğretim Fakültesi’nde lisans öğrenimini tamamlayarak bu fakültenin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. 1993 yılında ise KTÜ Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne getirildi.
    1996 yılında Kültür Bakanlığı Basın Müşavirliğine tayin edildi. Daha sonra bu görevinden ayrılarak tekrar KTÜ’ ndeki Basın-Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevine döndü. Bu görevde iken kendi isteği ile emekli oldu.​
    ESERLERİ
    . KTÜ Kataloğu 1992-1993 (Orhan Erdaş ile birlikte)
    . KTÜ Tanıtma Kitabı 1994 (Uğur Yenidoğan ile birlikte)
    . KTÜ’nin Tarihi Gelişimi 1994 (Murat Yüksel ile birlikte)
    KAYNAKÇA
    . Karadeniz Yazarlar Birliği Albümü, S. 98,Trabzon,1998​

Bu Sayfayı Paylaş