Kastamonu Yerel El Sanatları

Tartışma 'Kastamonu' içinde başlatan Şimal, 20 Mar 2010.

 1. Şimal

  Şimal Özel Üye

  Kastamonu Yerel El Sanatları
  Kastamonu Osmanlı Döneminde kültür ve sanat merkezi olmasından dolayı da el sanatları üst seviyede gelişmiştir. Candaroğulları ve Osmanlı İmparatorluğu çağında ordunun çamaşır ve elbiselerini, çadırlarını, gemi yelkenlerini Kastamonu'da imal ettirirlerdi. Diğer ilçelerimizde olduğu gibi il merkezi ve köyleri ordu ihtiyacını karşılayacak sanatkârlara ve imalathanelere sahipti.
  ................Kastamonu'da yerli dokuma, çarşaf, dantel ve fantazi iplikten sofra takımları imalatı eski yıllardan beri el tezgahlarında imal edilmektedir. 50 – 60 yıl öncesi kullanılan dokuma ürünleri ve ahşap el sanatı ürünleri günümüzde yeniden ele alınarak canlandırılmaya başlanmıştır.
  ................a)El Dokumaları Merkezi : Kastamonu Valiliği tarafından el dokumalarını geliştirme projesi olarak faaliyetine başlanan çalışmada tamamen el tezgahlarında insan emeğiyle yapılan ürünler düz kumaş olduğu gibi süslemeler işlenerek kullanılabilir parçalar olarak ta dokunmaktadır. Turizm amaçlı iç ve dış pazarda rağbet gören dokumalar , gerek tanıtım yönünden, gerek ekonomik yönden kazançlar sağlamaktadır.
  El Dokumalarını Münire Medresesi, El sanatları Çarsısında dokunurken el emeği göz nuru dökülürken görmeniz mümkündür. Hele Hele birde o dokuma sesini duymak insana haz veriyor ve hayretler içerisinde bırakıyor.

  ................b)Taş Baskı (Sini Baskısı) :
  Beyaz zeminde kar tanelerini andıran çiçekler, rozetler, Anadolu'nun "baht” simgesi, güzellikler simgesi yıldızlar, güneşler, sevgi yüklü yürek motifleri ve geyikler... Bu motifler kimbilir hangi bin yılların ardından taşındı geldi bugünlere ve Kastamonu'da beyaz bir masa örtüsünün siyah baskılı desenlerini oluşturdu.
  Desenleri ak örtüler üstüne tahta kalıplara sürdüğü kara boya ile nakışlayan tek usta Cemil Kızılkaya'dır. Cemil Kızılkaya'nın bezediği geleneksel desenli örtüler ve sofra yaygıları ihtiyacı karşılamaya yetmiyor.

  ................c)Ahşap El Sanatları Teşhir Merkezi : Bölgenin ormanlık olmasından dolayı ahşabın kalitelisi ve uygun fiyattan temini dolayısıyla ahşap el sanatları da gelişmiştir. Kastamonu Valiliğince 2000 yılında yöresel konak mimari tarzında inşası yaptırılan merkezde el sanatı ürünlerini yapımı – tanıtımı ve satışı yapılarak yeni gelir girdileri temin edilmektedir. Ayrıca her ilçenin bölgesinin özelliklerini taşıyan ahşap, dokuma, madeni el sanatı ürünleri üretilmektedir.


  alıntı
   
 2. mataracı61

  mataracı61 Moryağmur Moderatör Yönetim Ekibi  Kastamonu Konaklar ve El Sanatları
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 2 Haz 2014
 3. Şimal

  Şimal Özel Üye  Kastamonu Yakupağa Külliyesi ve Taş Baskı
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 2 Haz 2014

Bu Sayfayı Paylaş