Kaçkarlar

Tartışma 'Rize' içinde başlatan Şimal, 9 Tem 2010.

 1. Şimal

  Şimal Özel Üye

  KAÇKARLAR

  Kaçkar Dağları, Türkiye'nin kuzeyinde, Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan bir dağ sırası. Kuzey Anadolu Dağları'nın doğudaki bölümünü oluşturur. Doğusundaki birçok zirvesi 3000 m üzerindeyken, batı kesimi 2000 m yüksekliğe kadar ulaşır. En yüksek noktası olan Kaçkar Dağı, 3932 m yüksekliktedir.
  Kaçkar Dağları, sadece çok ince bir sahil hattının hemen arkasında, Karadeniz'in güney sahilindedir. Dik olan kuzey örtüsü, sık ve bol yağış alması sebebiyle sık ormanlıdır. Başlıca olarak fındık, çay, tütün ve zeytin yeni yeni olarak da kiraz ve narenciye burada yetiştirilir. Doğudaki alçak bölgelerinde de Türkiye'nin pirinç üretim merkezleri bulunur. Çok dik zemine sahip ya da zemin emniyeti olmadığından herhangi yetiştiriciliğe uygun olmayan alanlarda, kısmen yoğun bir şekilde ormangülü örtüsü hakimdir. Yüksek bölgeler mera olarak da kullanılır. Ormanlar en başta göknar, kayın ya da karışık orman olarak şekillenmiştir. Orman sınır 2000 m ile 2300 m arasında bulunur.
  Güney'e, Anadolu'ya doğru, düşük yağış miktarı nedeniyle orman alanlar daha azdır. Burada çok seyrek yerleşimi olan ve step karakterli bir tabiat hakimdir. Sadece nehir boylarında ve nehir çanakları tabiatında söğütler ve kavaklar gelişmiştir. Seyrek olarak ve tek tek meşe ve karaçam mevcuttur. Bütün bölgede çok seyrek yerleşim olduğundan flora ve fauna çok çeşitlilik gösterir.

  Verçenik Yaylası Çeymakçur Yaylası Haçivanak Yaylası Samistal Yaylası Hüser Yaylası Kale Yaylası Sal Yaylası Trovit ( Trevit ) Yaylası Avusor Yaylası Pokut Yaylası Palovit Yaylası Amlakit Kavrun Yaylası Elevit Yaylası Kaçkarlar Kaçkarlar'da Yabani Hayvan Popülasyonu Kaçkarlar'ın Ekonomik Değeri Fırtına'nını Kamburları Kale-i Bala ( Yukarı Kale) Kaçkarlardaki Tarihi Yapılar Kale-i Zir (Zil Kale) Kaçkarlardaki Tarihi Yapılar Kaçkarlar'ın Can Damarı Buzul Gölleri Kaçkarlar'da Konaklamının Günlüğü Ayder Yaylası Fırtına Deresi / Vadisi

  alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş