KAÇKAR YAYLASI Resimli Tanıtım

Tartışma 'Rize' içinde başlatan Gülcan, 15 Haz 2010.

 1. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi  KAÇKAR YAYLASI
  Çingit, Mermanat ve Açaba köylerinin kullandığı bir yayladır. Evleri taştan yapılmış olan Kaçkar yaylası, 2400 metre yüksekliğindedir. Kaçkar yukarı yayla olarak da bilinir. Lodveçur ve Miçilov yaylaları ise Kaçkar'ın aynı köyler tarafından kullanılan aşağı yayla birimleridir. Kaçkar yaylasına Tar deresinden 6 saatlik yürüme yoluyla ulaşılabilir.
  Baska bir ulaşım güzergahı ise ayderden 1 saatlik araba yoluyla ve ondan sonra 2 saatlik yaya yolla ulaşım sağlanmaktadır.bir zamanların en güzide yaylalarından biriydi.şimdilerde eksi havasından pek uzakta bir görüntü vermektedir.şu an itibariyle 10-12 hane bu yaylaya iştirak etmektedir.bunlarda yayla aşkından kaçkardan hiç kopamamış yaşı ilerlemiş senelerin yaylacılarıdır.yayla kültürünü fazlasıyla yansıtan bir yayladır.
  Bir zamanların en güzide yaylalarından biri olan bu yaylaya köç zamanı büyük bir coşku tulum eşliğinde türküler söylenerek horonlar oynanalak eski hemşin adetlerini kültürünü en iyi şekilde ifade ederek yayla zamanlar köç ederlerdi..zamanında 350-400 aşkın hane sayısı olduğu tahmin ediliyor.vartevor şenlikleri adinda her agustosta 1 ay süre gelen horon eğlenceleri olurmuş.şimdilerde pek iştirak görmediği için terk edilmiş bir görüntü vermektedir.ama her yaz gençlerin ver yaylaseverlerin büyük ilgisini çeken bir yayladir.doğasiyla manzarasıyla tarihi taş evleriyle en en önemlisi el değilmemiş güzellikleriyle yaşanması görülmesi gezilmesi gereken bir yaylamızdir.ayrıca kaçkar dağlarının en yüksek zirvelerinden biri olan altınparmak mevkiside burda bulunmaktadır....
  Turizm adına pek gelişememesine rağmen gelen turistler otel konaklama v.s olanakları olmadığından en iyi şekilde yaylacılar tarafından ağırlanmaktadır.

  [KAYNAK]http://www.camlihemsin.gen.tr/kackar.htm[/KAYNAK]

   

Bu Sayfayı Paylaş