Horon Hikayesi

Tartışma 'Karadeniz Şiir, Yazı ve Hikayeleri' içinde başlatan Gülcan, 22 Mar 2009.

 1. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  Horon Hikayesi

  Karadenizde düğünlerde horonun farklı bir yeri vardır. Sabah başlayan oyunlar akşama, hatta ertesi günü akaşamına kadar devam ettiği çok olurdu. Oyuna bir girildi mi bırakılmaz, ancak yoruldu mu şöyle bir nefeslenmek için oyundan çıkılır, yerini hemen sıradaki alırdı. İşte böyle bir düğünde..


  Fadime yorulmuş, horondan çıkmıştı, o anda evi hatırına gelir. Eve gider. Bakar evde yemek kalmamış, yiyecek bir şeyde yok. Anbarın anahtarı da kocası Temel de. Ehh.. Temel de düğünde. Hemen düğün evine gider. Temel horon da. Fadime kocasına durumu anlatmaya çalışır. Temel oralıklı olmaz. Oyuna devam eder. Fadime yavaş yavaş kızmaya başlar. Temel'e çıkışır:


  - Adam, anahtarı ver da; eve yiyecek bi şey kalmadı, çocuklar açlıktan geberiyi.


  Temel horon'dan çıkmadan, horon havasın da uyar biçimde, türkü ile şu karşılığı verir:


  - Al belumden belumden
  Al gerumden gerumden.


  Fadim anahtarı kocasının belinden alır, eve gelir, ambarı açar, çocukları yedirir. Ancak, tarlaya gitmesi gerktiğinden anahtarıda Temel'e vermek gerekir. Gene bi koşu düğün evine gelir. Temel hala oyundadır. Fadimeyi gören Temel istifini bozmadan, türkü ile:


  - Koy belume belume
  Gene eski yerune...


  Fadime, anahtarı oyunu bırakmayan kocasının beline bağlıyarak, tarlaya gider. Akşam ezanıyla eve geldiğinde Temel de düğün evinden yeni dönmektedir.

  Biriz.Biz


  Kaynakça:
  Rize Halk eğitim Yayınları Kültür Derlemeleri
   
 2. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

Bu Sayfayı Paylaş