Düzce Kaynaşlı Hakkında Bilgi

Tartışma 'Düzce' içinde başlatan Gülcan, 21 Nis 2009.

 1. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi  Kaynaşlı Hakkında Bilgi
  Kaynaşlı, İstanbul-Ankara yolu üzerinde, Bolu Dağı’nın Düzce Ovası’yla birleştiği boğazda kurulmuştur. İlçe doğu ve güneyden Bolu İli, Batıdan Düzce İli ve kuzeyden Yığılca ilçesiyle komşudur. D-100 karayolu ilçenin tam ortasından, Anadolu otobanı da kuzeyinden geçmektedir.

  Tarih
  Kaynaşlı Düzce’nin bir bucağı iken Aralık 1999 tarihinde Düzce’nin il olması hakkındaki Kararnameyle birlikte ilçe yapılmış ve Düzce’ye bağlanmıştır.

  Deprem
  12 Kasım 1999’da meydana gelen Düzce depreminde Kaynaşlı yerle bir olmuştur. Uzun fay kırıklarının ve çatlaklarının oluştuğu ilçede 313 kişi hayatını kaybetmiş, 544 kişide yaralanmıştır.12 Kasım depreminde Kuzey Anadolu Fayı kırığı Kaynaşlı’da son bulmuştur. Fayın ucunda bulunan Kaynaşlı bu nedenle 12 Kasım depreminden en fazla etkilenen yerleşim yeridir. Şehirde bulunan binaların %90’ından fazlası hasar almıştır.

  Nüfus
  1997 yılında yapılan Genel Nüfus Sayımına göre Kaynaşlı’nın toplam nüfusu 6.760’dır.

  Ekonomi
  Kaynaşlı ekonomisi büyük ölçüde sanayiye dayalıdır. Bunun yanında nakliyecilik ve yıllık ortalama 50.000 tonu bulan fındık üretimi de ilçe ekonomisinde önde gelen sektörler olmaktadır. Buğday ve mısır üretimi de ilçede oldukça yaygındır.İlçe ekonomisinde hayvancılık ve balıkçılık da önemli bir yer tutmaktadır. Ancak depremde şehirde bulunan balık çiftlikleri ve ahırlar yıkılmıştır.Şehirde başta Süperlit Boru Fabrikası, Anlaş Lastik Fabrikası, Akışık Ampul Fabrikası ve Karolit Mermer Fabrikası olmak üzere irili ufaklı fabrikalar bulunmaktadır. Bu fabrikalar depremle birlikte hasar aldığından tam kapasite çalışamamaktadırlar. İlçe sınırları içinde toplam 12 adet dinlenme tesisi mevcuttur. Bu tesisler D-100 karayolu üzerinde olup günde ortalama 30.000-40.000 kişiye hizmet vermektedirler. Buralarda yaklaşık 1.500 kişi istihdam edilmektedir. Bu bakımdan dinlenme tesislerinin şehir ekonomisi içinde önemli bir yeri vardır.

  Eğitim
  Kaynaşlı ilçesinde 1 adet Lise, 4 taşıma merkezi durumunda ilköğretim okulu ve 6 adet birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu bulunmaktadır. Ayrıca şehirde Halk Eğitim Merkezi de bulunmaktadır. Bu okullarda toplam 2.504 öğrenci eğitim görmektedir.

  Sağlık
  Kaynaşlı’da Merkez Sağlık Ocağı, Dipsizgöl Sağlık Ocağı, 112 Acil Yardım İstasyonu, Üçköprü Sağlık Evi, Çamoluk Sağlık Evi ve Yeniyurt Sağlık Evi bulunmaktadır.
  İdari Yapı

  Kaynaşlı’ya bağlık 19 adet köy bulunmaktadır.
   
  Son düzenleme: 23 Ara 2009
 2. Şimal

  Şimal Özel Üye

  Hamur Tarihi
  Kaynaşlı’ nın tarihi M.S. 395 yıllarına kadar uzanır. Roma’nın ikiye ayrılması ile Düzce ve Bolu havalisi Doğu Bizanslıların hakimiyeti altında kalmış, dolayısıyla Kaynaşlı’da bu iki İlin arasında Doğu Bizanslıların himayesine girmiştir. İpek Yolu üzerinde konaklama kervansaray yeri olmuştur. O dönemlere ait han yeri tabir edilen kalıntılar ve Sarıçökek Köyü civarında kilise harabeleri bulunmaktadır. Daha sonraları 1071 Malazgirt Meydan Muharebesinden itibaren, Selçuklu hakimiyetine girmiş ve Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Hanyeri Camii bu devirlerin izlerini halen korumaktadır. Osmanlı devri sırasında mevcudiyetini koruyan Çele Köyü, Sarıçökek Köyü, Eskiköy, Darıyeri, Sazköy, Tavak Köyleri bu dönemden kalma yerleşim yerleridir. 1877-1878 Osmanlı Rus savaşları sırasında ise Doğu Karadeniz yörelerinden, Kafkasya Bölgesinden ve Anadolu’nun bazı kesimlerinden gelen Türklerin, bölgeye yerleşmesi ile kaynamak anlamına gelen Kaynaşlı köyü olmuştur. 1944 yılında Düzce İlçesine (şimdiki İlimiz) bağlı bucak olan Kaynaşlı’da 1968 yılında Belediye teşkilatı kurulması çalışmaları başlatılmış ve 05 Mayıs 1969 tarihinde belediye seçimleri yapılarak Kaynaşlı Belediyesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Kaynaşlı İlçesi 09/12/1999 tarihinde 23901 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 584 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre Düzce İline bağlı İlçe olmuştur.


  ---------- Mesaj Eklendi 03:21 AM ----------

  Nüfus
  KAYNAŞLI İLÇESİ NUFUS DAĞILIMI 21 Ocak 2008 tarihli TÜİK verilerine göre; İlçe Merkezinin nüfusu 4.584 erkek, 4.745 kadın olmak üzere toplam 9.329 kişi,
  Köylerde ise 5.725 erkek, 5.834 kadın olmak üzere toplam 11.559 kişidir.
  İlçenin toplam nüfusu ise 20.888 kişi olmakla birlikte nüfusun yaş ortalaması 25-29 yaş grubunda yoğunlaşmaktadır.
  İlçemiz 20.888 kişilik nüfusu ile İlimizin Akçakoca İlçesinden sonra ikinci büyük İlçesidir.

  Coğrafi Durum
  İlçenin Genel Coğrafya ve Yeryüzü Şekilleri Kaynaşlı, Düzce Ovasının doğu uzantısı olarak Bolu dağı eteklerine kadar uzanan bir vadi üzerine kurulmuştur. İlçe sınırları doğuda Bolu ili 36 Km. batısında Düzce ili 15 Km, güneyinde Mudurnu ilçesi ve kuzeyinde Yığılca ilçe sınırları ile çevrilidir. Yüzölçümü 24.240 Hektardır. Ova sınırlarının bitiminden yüksek tepelere ve dağlık arazi yapısına rastlanır. En yüksek tepe sınırları Menekşe Tepesinin rakımı 1577 m, Bolu Dağı sırtının rakımı ise 790 m dir. İlçede Karadeniz iklimi hakimdir. Yazları serin kış ayları soğuk geçer. En fazla yağış İlkbahar ve Sonbahar aylarında düşer. Yapraklı bitki örtüsü genel yapıyı oluşturur. İlçenin Kuzeyinde Kuru Göl bulunmakta olup Orman İşletme Müdürlüğünce Milli Parklar kapsamına alınmıştır. Bıçkıyanı Köyü hudutlarında bulunan Topuk Gölü doğa yürüyüşü ve şenliklerinin yapıldığı bir yayladır. Ayrıca İlçenin dağlık kesimlerinde bulunan Sakarca Yaylası, Karaburun Yaylası, Sığırlık Yaylası gibi yaylaları da turizme elverişli yaylalardır. İlçe merkezinin rakımı 273 m dir.


  [​IMG]
  Kaynaşlı Eskiköy Mahallesi Türbe Sokaktan Gece Görünüş

  [​IMG]  kaynak kaynaşlı kaymakamlığı

   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 23 Ara 2009

Bu Sayfayı Paylaş