Cephanelik Trabzon

Tartışma 'Karadeniz Resim Galerisi' içinde başlatan Gülcan, 23 Eki 2014.

 1. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  [​IMG]

  Cephanelik Trabzon/Türkiye
  Trabzon Merkezde bulunan bu yapı,zamanında cephanelik olarak kullanıldığından bu isimle tanınmaktadır.İç içe taş duvarlardan yapılmış bu yapı 25 metre yüksekliğindedir.Şu an restoran ve cafe olarak işletilmektedir.

  H.İbrahim Üzmezoğlu - Cephanelik Trabzon/Türkiye TR-59
  panoramio.com alıntı
   
 2. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  [​IMG]

  İreni ve Fatih kulesi olarak bilinen yapının Yıldız Sarayı albümlerindeki resminin altında H.1305 yılında yaptırıldığı yazılıdır. Kapısı üzerinde II.Abdülhamit tuğrası ve kitabe de bunu doğrular. Cephaneliğin 1887 yılında yaptırıldığı kesin olarak anlaşılmaktadır


  TRABZON CEPHANELİK

  İreni ve Fatih kulesi olarak bilinen yapının Yıldız Sarayı albümlerindeki resminin altında H.1305 yılında yaptırıldığı yazılıdır. Kapısı üzerinde II.Abdülhamit tuğrası ve kitabe de bunu doğrular. Cephaneliğin 1887 yılında yaptırıldığı kesin olarak anlaşılmaktadır.
  [​IMG]

  Yaklaşık 25-40 m. çapında iç içe dairevi iki bölümden oluşmaktadır. İç bölüm dört, dış bölüm ise üç katlıydı. İç ve dış yapılarda oval kemerli üçer adet pencere bulunmaktadır. Yüksek bir koruma duvarı içine alınmış olup batı yakınında ise karakol hanesi vardı. 1916-1918 Rus işgali sırasında mühimmat deposu olarak kullanılmış ve 9 Temmuz 1919′da bir patlamayla örtüsü yıkılmıştır.
  [​IMG]
  agasar.org alıntı
   
  Son düzenleme: 5 Kas 2017
 3. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

  Eklenmiş Dosyalar:

Bu Sayfayı Paylaş