Cennet mi? Hayır, Macaheli

Tartışma 'Artvin' içinde başlatan Gülcan, 15 May 2009.

 1. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  Camili, Borçka (Macahel)
  Camili, Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı eski bucağın (nahiyenin) ve bu bucağın merkezi olan köyün adıdır. Resmi olarak, "Camili Bucak Merkezi Köyü" adıyla anılır. Köyün eski ismi "Hertvis"tir.
  Borçka-Camili Karayolu'nda Düzenli Köyü'nden sonra bulunan Camili, Borçka'ya 50 km, Artvin'e ise 82 km uzaklıktadır
  Nüfusu, 1990 sayımında 288, 1997'de 187 ve 2000'de ise 271 olarak sayılmıştır.
  Camili bucağı (nahiyesi), merkez Camili köyü olmak üzere, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğur köylerinden oluşuyordu. Bu nedenle Camili, günümüzde bu köyleri kapsayan yörenin adı olarak da kullanılır. Halen bucak yönetimi bulunmasa da Camili Köyü yörenin merkezi konumundadır. Camili Köyü'nde bulunan sağlık ocağı, PTT acentası, yatılı ilköğretim okulu ve jandarma karakolu diğer köylere de hizmet veren tek kuruluşlardır. Yöre köylerinin yerel idare birliği Camili Köyler Birliği'nin merkezi Camili Köyü'dür.


  [​IMG]


  Camili yöresinin eski adı Macahel olup, bu isim de halen bu haliyle kullanılmaktadır. Borçka-Camili karayolu üzerinde yüksekliği 1830 m olan geçide Macahel Geçidi (küçük yayla) denmektedir.

  Esasen Macahel, Acaristan Özerk Cumhuriyeti sınırlarına içerisine yayılan ve üzerinde toplam on sekiz köyün bulunduğu uzun bir vadinin genel adıdır. Bu vadinin Türkiye tarafında bulunan altı köy Camili (Macahel) yöresini oluşturmakta olup, Yukarı Macahel olarak da anılır. Vadinin Acaristan tarafında kalan bölümünde (Aşağı Macahel'de) on iki köy bulunmaktadır. Belirtmek gerekir ki Camili Köyü, bugün olduğu gibi, geçmişte de yörenin merkezi olmuştur.


  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]


  Kaynak : wikipedi ve deepnature.com  Maçaheli"nin Sözlük Anlamı

  Artvin ili, Borçka ilçesine bağlı bir bölgenin, daha doğrusu bir vadinin adı. İki sınır vardır Maçaheli'de: biri Türkiye ile Gürcüstan'ı ayıran siyasî sınır. Bir askerî hudut bölgesi oluşu nedeniyle Maçaheli'e dışarıdan insanların giriş-çıkışı ancak askerî ve mülkî makamlardan alınacak izinle mümkün. Bir de doğal sınır bulunuyor burada: Karçal dağları. Karçal'ın zirvelerine ilk karın düşmesiyle birlikte vadinin Borçka ile bağlantısını kesen yol kapanır ve yılın en az altı ayı dünyadan kopar Maçaheli köylüleri. Maçaheli ''93 harbi'' de denen 1877-78 Osmanlı-Rus savaşına kadar 18 köyle anılırmış. 93 harbi'nden sonra Osmanlı kontrolünden birkaç kez çıkan bölgede 1921 yılında bir referandum yapılmış. Referandum sonucu Maçaheli vadisindeki 18 köyün 12'si Gürcüstan'da kalmayı seçmiş. Türkiye'de kalan altı köy ise Borçka'ya bağlanmış. Maçaheli köyleri için artık dünyaya açılan tek kapı ise Borçka.


  [​IMG]


  [​IMG]


  Ziyaret Edilecek Yerler

  Akriya’da kilise;
  Yeri: Mustafaşvili Kadir Özdemir'in evinin üstü. Özelliği; Bir odası hala canlılığı koruması.
  Abano (kaplıca);
  Yeri: Akriya-Velide Velistavi-Hetsnalay Mevkiinde.
  Abano;
  Yeri: Mindiyet-Zemtkis mahallesi Cincariyanitavi mevkii. Özelliği; kışın kar tutmaz
  Abano;
  Yeri: Akriya-Veli'de Feyzioğlu Davut'un evinin yanında.
  Tarihi hapishane;
  Yeri: Mindiyet-İremit mahallesinde "Natsihvari" mevkiinde 1877-1878 (93 Harbi) öncesi ve sonrası için Acara-Batum ve çevresi için hapishanenin bu mevkide olduğu söyleniyor.
  Mağara;
  Yeri: Mereta yaylasına çıkarken Tsıtlobitavi de Ğmağeleşide.


  [​IMG]


  Petrosas Mağara;
  Yeri: Maral Tsivmnaret Mahallesinde "Petrosas Mağara" adlı maden galeri ocağı olup, galeri içinde toprak çökmesi olmuş, bu ismi bu ocaktan maden çıkartıp Batum'a atlarla taşıyan Ermeni asıllı bir adamın isminden geldiği söylenir.
  Tskvedili Çheri (Şelale);
  Yeri: Mindiyet'te Diditke Telamnari ve Sampkuati yolunda "Tskvedili Çheri" "Tskvedili Şelalesi" var. Yüksekliği 69 metre olup şelalenin tam dibine inmek mümkündür."Tskvedili" kırıp geçmek anlamındadır.


  [​IMG]


  Tarihi köprü;
  Yeri: Hertvisi-Saputkriyet hududu, bu günkü Türkiye-Gürcüstan Devlet Hududunda yakın zamana kadar varlığı mevcuttu. 1965 yılına kadar sapa sağlam olduğu halde bilinmeyen nedenlerle yıkılmıştır. Kalıntıları azda olsa mevcuttur.
  Tarihi köprü;
  Hertvisi-Kule mahallesi arasında tarihi kemer köprü mevcutken, karayolu tarafından yıkılıp yerine betonarme köprü yapılmıştır.
  Tarihi köprü;
  Yeri: Hertvisi- Şahankaya tepesinde "Hasihvari" hapishane kalıntıları vardır. Halen Şahankaya’ya çıkmak için kullanılan ardıç ağacından yapılmış "Ongal" lar vardır.
  Mağara;
  Yeri: Akriya'da Pirdapir mahallesinde tabii olarak soğuk hava deposu yerine kullanılan mağara vardır.
  Kaplıcalar;
  Yeri: Hertvisi-Kotroban'da Sayimes'te soğuk su kaplıcaları.
  Maden suyu;
  Yeri: Eprati-Punduği yaylasında da maden suyu vardır. Yöre insanı maden suyun burada açıklamaktan kaçınırlarmış, “çünkü yabancılar gelir, çevreye zarar verir ve çocuklarımız rahat çobanlık yapamazlar düşüncesi” ile yıllarca saklı kalmış.
  Çakmak taşı;
  Yeri: Lodivake İnatsvinda arasında Lodivake mevkiinde "Kaldurmebi" ve çevresinde "Kvesis Kva" çakmak taşı bulunuyor. Kav ve taş bir arada tutularak eğe gibi sert demir aksamından yapılan özel aletle sert şekilde sürtülünce kav ateş alır. Bu taşlar aynı zamanda kokuludur.
  Bilev taşı;
  Yeri: Lodivake-Sasveni-İnatsvinda Dziri güzergahında İnatsvinda Dziri vakenin Naçadirev dere kısmında Bilevtaşı "Sakasre" madeni taşı bulunmaktadır. Çıkarılan taştan Çarhı ve Kasrı yapılmakta ve günümüzde halen kullanılmaktadır.
  Abano:
  Yeri: Zedvake köyünde "Sahalya" da.
  Abano;
  Yeri: Zedvake köyünde "Samnistavi" de.
  Maden suyu;
  Yeri: Lodivake yaylasında Yağcıoğlu'nun evinin karşısında punduği yaylasının dere ile birleştiği yerde mide yanması için iyi geldiği söylenen bir -su- vardır.
  Kaynak su;
  Yeri: Kvabitavi köyünün tepesinde "Takusveri" de etrafı taşlarla çevrilmiş içme suyu vardır.
  Tahta biçimde taşlar;
  Yeri: Lekoban yaylasında "Çhutunarebi" üstündeki arazide tahta biçimde genişliği 70-80 cm bulunan taşlar, kalınlığı 3-5 cm arası değişen "Plake-Sapikle" taşları mevcuttur.
  Göl;
  Yeri: "Karçkhal" ziyaret tepesinin önünde.
  Göl;
  Yeri: Zedvaklebis taze (Düzenli yaylası) üstünde "Çançhri' gölü.
  Göl;
  Eprati-Demirkapı üstünde "Sadaraco Goli".
  Göl (Kudyan Goli);
  Yeri: Naçadirev gölü Fındık Yaylası sonunda. Mindiyeti-Mereta yaylasında Lekoban yaylasına yakın "Kudyani Goli" (Kuyruklu Göl)


  [​IMG]


  kaynak : macaheli.net  Macahelide yol çilesi

  Borçka'da ölen yaşlı bir kadının cenazesi, Camili bölgesindeki yolu kardan kapalı Maral(Mindiyeti) köyüne dozerin arkasına bağlanan pikap, daha sonra kızakla ve omuzlarda çığ korkusuna rağmen zorlukla götürülerek toprağa verildi.

  Borçka İlçesi'ndeki evinde 9 Mart Perşembe günü geçirdiği ani rahatsızlık sonucu Borçka Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı sırada ölen 90 yaşındaki Ayşe Özdemir'in cenazesi toprağa verilmek üzere Borçka'nın Maral (Mindiyeti) köyüne götürülmek istendi, ancak 15 kilometrelik yolun kardan kapalı olması sebebiyle Artvin Valiliği'nden yardım istendi. İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından yöreyi iyi bilen Ayhan Yavuz isimli operatör öncülüğündeki dozer, arkasında da pikap ve bir kaç araçla birlikte cenaze Borçka'dan yola çıkarıldı. Yer yer 2 metreyi bulan kar kalınlığı bulunan bölgede dozer bir taraftan yolu açarken diğer yandan da cenazeyi taşıyan pikap peşinden bir süre devam etti. Ancak tipi sebebiyle yol zaman zaman ulaşıma kapanırken konvoy Yoyladığı yöresine zorlukla ulaşabildi.

  Buradan tahta kızağa konan cenaze bir süre konvoyda bulunan 15 kişinin yardımıyla Atanoğlu köyünün zirvesinden çekilerek taşındı. Daha sonra da 2 kilometre omuzlarda karlara bata çıka ve çığ tehlikesi hiçe sayılarak Camili (Maçaheli) bölgesindeki Maral (Mindiyeti) köyüne 5 saatlik yorucu ve tehlikeli maceradan sonra ulaşıldı.


  [​IMG]


  Köye giderken Düzenli (Zedvake) köyü muhtarı Osman Önder, bir ara ayağının kayması sonucu uçuruma giderken son anda yanındaki köylüler tarafından zorlukla kurtarıldı.
  Köylülerin de yardımıyla alınan Ayşe Özdemir cenazesi, önceki gün ikindi namazında kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi.

  Bu arada, doğum sancısı çektiği için Batumi sınırından Türkiye'ye getirilen Hanife Aydın isimli hamile kadın, "Gürcüstan'ın Batumi sınırında kamyon kasası üzerinde Borçka'ya getirildim, burada doğum yaptım ve bir ay sonra da kar üstünde bebeğimle evime dönüyorum" dedi.
  Maral (Mindiyeti) köy muhtarı Hasan Şimşek, "Avrupa aya çıkıyor ama maalesef biz yerde yürüyemiyoruz. Bu kaderimiz Allah'tan değil, yetkililerin bize verdiği azaptır. Yaşadığımız bu çile ne zaman sona erecek doğrusu merakla bekliyoruz. Camili (Maçaheli) bölgesindeki köylüler olarak yıldır bu çileyi çekiyoruz. Eskiden yapılan referandumla 18 köyümüzün bir kısmı Rusya'yı, biz ise Türkiye'yi tercih etmiştik. Bizim kaderimiz böyle mi olacaktı? Bu memlekette ölüm bile bir kurtuluş değil" diye konuştu.


  [​IMG]


  Artvin Valiliği tarafından kış aylarında yolun açık tutulması için tahsis edilen dozerin zimmetlendiği Kayalar (Kvabitavi) köyü muhtarı Ayhan Yavuz ise şunları söyledi:

  "Yıllarca çektiğimiz çilenin yerinde görülmesi için bakanlarımız ve diğer yetkililerimiz, bu yöreyi bizzat yerinde inceledi ve bize tünelin yapılacağını taahhüt etti. Yöremize gelen bakan değişti ve bizim işlerde yine aksadı. Umarız verilen sözler yerini bulur ve biz de bu çileden kurtuluruz. Ben olumsuz hava şartlarına katlanarak yanımda 2 köpekten güç alarak karları eşiyoruz, geçtiğimiz yer ise çok riskli, her an çığ inebilir. Ama biz buna aldırış etmiyoruz".

  Yaz aylarında 4 bin nüfusa ulaşan bin 800 rakımdaki Camili (Maçaheli) bölgesinde, kış mevsiminde tam bir çile yaşanıyor. Borçka ile ulaşımı kesilen köyde, acil durumlarda Gürcüstan Hükümeti'nden alınan izin belgesiyle yurt dışına çıkılıp daha sonra Sarp Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş veya çıkış yapılabiliyor. Bu yolu denemek istemeyenler de karla kaplı 45 kilometrelik yolun 15 kilometre yaya olarak geçiyor. Camili (Maçaheli)-Borçka arasındaki yolun yer yer 45 ila 55 kilometreyi bulan 5 ila 10 kilometresi kar nedeniyle her yıl kapanıyor.


  [​IMG]


  Maçaheli (Camili) yöresinde yaşayanlar, Gürcüstan üzerinden Borçka ilçesine varacak.

  Borçka ilçesine bağlı Maçaheli yöresindeki altı köyde yaşayanların, ağır kış şartlarında Gürcüstan sınırlarındaki yolu kullanabilmeleri için geçen yıl yapılan protokol, bu yıl için de yenilendi. Bölgedekiler gerekli hallerde Gürcüstan sınırını geçerek yeniden Türkiye'ye girebilecek.

  Bölgeyi Gürcüstan'a bağlayan yolun acil durumlarda kullanılması amacıyla Türkiye ile Gürcüstan hükümeti arasındaki "Pasavan Geçiş Protokolü", Sarp Sınır Kapısı'nda, Artvin Valisi Orhan Kırlı ve Gürcistan Acara Bölgesi Hudut Komiseri Albay Devi Gogua tarafından imzalandı. İmzalanan protokolle Maçaheli yöresi halkı, bu yıl da olası tehlike ve hastalık durumunda komşu ülke Gürcüstan'a geçtikten sonra Sarp Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girebilecek.

  Kışın Maçaheli Geçidi'ne yağan kar nedeniyle Hertvisi (Camili), Zedvake (Düzenli), Akriaya (Uğurköy), Mindiyeti (Maral), Eprati (Efeler) ve Kvabitavi (Kayalar) köylerine, altı ay ulaşılamıyor. Makinelerin uzun çalışmalarıyla açılabilen yol, tipi ve çığ tehlikesi nedeniyle kısa sürede tekrar kapanıyor. Maçaheli bölgesinden Borçka'ya tehlikeli bir yürüyüş yapanlar için protokol önem taşıyor. Protokol yapılmadan önce yöre sakinleri ağır kış şartlarında hastalarını kızaklarla Borçka ilçesine ulaştırmaya çalışıyordu


  [​IMG]


  Macaheli çok sesli korosu
  ( 50-60 yaşlı üyelerine bebek gözü ile bakıyorlar , zira yaş ort. 85-90 [​IMG] )
  Allah sağlıkla uzun ömürler versin.  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]


  TEMA konukevi

  [​IMG]

  Borçka civarında baraj yapımı nedeni ile su altında kalan yerler

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. byabdullah

  byabdullah Özel Üye

  Ne söyleyeyim valla biz karadenizli olduğumuz için mi bu kadar çok seviyoruz, bir başkadır bizim memketimiz, paylaşım için çok teşekkürler gülcan hanım, Allah razı olsun...

   
 3. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  Allah sizlerden de Razı Olsun byabdullah:)
   

Bu Sayfayı Paylaş