Bolu Doğal Güzellikleri

Tartışma 'Bolu' içinde başlatan Gülcan, 8 Şub 2009.

 1. Gülcan

  Gülcan Yönetici Yönetim Ekibi

  Akkaya Travertenleri Bolu, Mudurnu karayolunun güneyinde, Çepni köyü yolunun batısında bulunmaktadır. Bolu ve Batı Karadeniz Bölgesindeki tek örnek olan, yapılaşmaya uğramamış, doğal yapısını aynen koruyan nadir çevrelerden biri olan Akkaya Travertenleri, doğu-batı doğrultusunda 250 m. uzunlukta bir oluşum ve bu oluşumun 100 m. batısında 50 m. ölçülerinde yeni ve daha küçük bir başka oluşumdan meydana gelmektedir. Travarterlerin oluşumunu sağlayan su travarten üzerinde yer alan bir gölde toplanmakta ve oradan oluşum üzerine dağılmaktadır.

  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG] Kartalkaya
  Köroğlu dağları üzerinde yer alan Kartalkaya kayak merkezi, Uludağ'ın en ciddi rakibi. Merkez, Alp kayağı, kayaklı koşu ve tur kayağı için uygun koşullara sahip.
  İklimKayak alanı 1850 - 2200 m. yükseklikte yer alıyor. Yöre, yarı ılıman bir iklime sahip. Kayak merkezi ve çevresi ormanla kaplı. 20 Aralık ile 20 Mart arasında kayak için en uygun dönemin yaşandığı Kartalkaya'da, normal şartlarda üç metre kar yağışı görülüyor.
  UlaşımKayak merkezi, Ankara karayoluna 28 km. uzaklıkta bulunuyor. Esenboğa Havaalanı ile Bolu arası, karayolu ile 220 km., İstanbul Atatürk Havaalanı ile Bolu arası ise karayolu ile 275 km. Bu mesafe, özel araç veya otobüsle 45 dakika sürüyor.
  Mekanik Tesisler 2 telesiyej, 9 telesiki ve 3 adet baby-lift bulunuyor


  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG] Bolu Göller Abant
  Bolu'nun 34 km Güney batısında Abant dağları üzerinde oluşmuş bir krater gölüdür.Göl çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir. Çam, köknar , kayın ağaçlarıyla kaplı göl ve çevresi yazın piknik, kamping ve dinlenme yeri, kışın kış sporlarının yapılabileceği bir yerdir.


  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
  Gölcük
  Bolu'nun 13 km güneyinde suni olarak yapılmış bir set gölüdür.45000 m2; alana sahiptir.Çevresi de 1200 metredir.


  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
  Çubuk Gölü
  Göynük ilçesinin 11 km. kuzeyinde yer alan bu göl Kayabaşı tepesinden inen bir heyelanın genişleyen vadiyi tıkaması sonucu oluşmuştur.

  Yedigöller
  Bolu'nun eşsiz güzel alanlarından birini oluşturan ve son yıllarda 550 hektarlık bir milli park alanı olarak da değerlendirilen bu yöre, Çele doruğunun 10 km. kadar kuzeydoğusunda yer alır. Engebeli sırtlar ve sık bir orman örtüsünün bulunduğu bu alanda birbirinden 100 m. farklı irtifalarda bulunan iki plato yer alır.

  Sülük Gölü
  Gölün seviyesi ilkbaharda çok yükselir,yazın ise 7-8 m. alçalır ve ağaç gövdeleri meydana çıkar.Çok güzel ve büyüleyici bir manzarası vardır.Sülük Gölünde abant alası,gökkuşağı ve kırmızı benekli alabalık bulunur.

  [​IMG]
  kaynak:karadenizgezi
  [​IMG]
   
 2. hazal

  hazal Üye

  sünnet gölünüde eklemelisiniz:)bende boluluyum ayrıca hepsinide gezmek istiyorum:):):):):)>>> <3<3<3<3>>>
   

Bu Sayfayı Paylaş