Bartın Yemekleri

Tartışma 'Bartın' içinde başlatan GUL-NUR, 18 May 2009.

 1. GUL-NUR

  GUL-NUR Yönetici Yönetim Ekibi


  Malzemeler:

  · 6 kaşık tahrana,

  · 6 bardak su,

  · margarin,

  · kuru kıyma,

  · pastırma veya

  · Sucuk,

  · kuru kırmızı biber,

  · kuru soğan,

  · maydanoz,

  · domates salçası veya taze domates,

  · yeterince tuz.  Hazırlanışı: Bir tencereye su konularak ateşte kaynamaya bırakılır. Daha sonra başka bir kap içine konulan tarhana az su ile karıştırılarak eritilir. Bir süre sonra kaynamakta olan suyun içine yavaş yavaş ilave edilir. Bir yandan tencerenin dibinin tutmaması için bir tahta kaşık ile yavaş yavaş karıştırılır.

  Diğer tarafta bir tavada kıyma, salça, sucuk yada pastırma yağ ile kavrulur. Kavrulan malzeme tencerede kaynamakta olan çorbanın içine katılır. Yeterli miktarda tuz konularak bir süre daha kaynamaya devam ettikten sonra servis yapılır.

  2. Pumpum çorbası  Malzemeler:

  · 6 kaşık mısır unu,

  · 6 su bardağı su,

  · margarin,

  · pastırma veya sucuk,

  · yeterince tuz,

  · karabiber ve

  · iki dilim ekmek.  Hazırlanışı: Bir tencereye su ve elenmiş mısır ununu konularak karıştırılır. Daha sonra ateşe koyup yine karıştırmaya bir süre devam edilerek kaynatılır. Diğer tarafta bir tavada kıymayı, sucuğu, yada pastırmayı ve küp şeklinde doğranmış ekmekler, yağ ile kavrulur.  Kavrulan ekmekli kıyma (sucuk veya pastırma) kaynamakta olan çorba içine katılır. Arzu edilirse kaynarken bir su bardağı süt ilave edilebilir. Süt konulursa un bir kaşık arttırılır. Yeterli miktarda tuz ve karabiber konularak bir süre daha kaynama devam ettikten sonra servis yapılır.
  3. Ovmaç çorbası  Malzemeler:

  · 1 su bardağı un,

  · 6 su bardağı su,

  · 2-3 kaşık margarin yağı,

  · normal büyüklükte 1 soğan ,

  · 1 tatlı kaşığı nane,

  · yeterince tuz.  Hazırlanmışı: Un bir kap içinde az bir su ile karıştırılır. Bir tencere içinde su ateşe konularak kaynatılır. Karıştırılmış unlu hamur kaynayan su içine katılır. Arzu edilirse kaynarken 1 su bardağı süt ilave edilebilir. Kaynamaya bırakılır, kaynama devam ederken diğer tarafta soğan yemeklik olarak doğranır ve yağ ile kavrulur, kaynayan çorbanın içine atılır.Yeterince tuz nane ilave edilir. Bir taşım kaynayınca ateşten indirilir ve servise sunulur.  4. Kesme çorbası

  Yoğurtlu yapılan bir hamur çorbasıdır.


  Malzemeler:

  · 2.5 su bardağı un,

  · 9-10 bardak su,

  · 1 baş soğan,

  · 2-3 kaşık margarin yağı,

  · 1 tatlı kaşığı nane ve

  · yeterli miktarda tuz.  Hazırlanışı: 2 bardak unu kulak memesinden biraz yumuşak bir hamur gibi yapılır. Yoğrulan hamurun altına üstüne un serperek ince yufka açılır. Açılan hamuru oklavaya dolayıp, hamur oklava boyunca kalınca kesilir. Kesilen hamurlar enine olarak 2cm. genişlikte kesilir. Kesilen bu hamur tekrar enine kesilir.

  Ayrıca, 9-10 bardak su bir tencerede kaynaması için ateşe konulur. Hazırlanan hamurlar unlu olarak suyun içine katılır. Kaynamaya başlayıncaya kadar yavaş yavaş karıştırılır. Diğer tarafta soğan yemeklik olarak doğranır ve bir tavada yağ ile kavrulur. Hamurlar pişince kavrulmuş soğan ,nane ve yeterince tuz tencereye ilave edilir. Arzu edilirse soğan kavrulurken bir kaşık salça da ilave edilebilir. Artık çorba servise hazırdır.  5. Öğre çorbası


  Malzemeler:

  · 6 kaşık mısır unu,

  · 3 su bardağı su,

  · 3 su bardağı süt,

  · margarin yağı,

  · kıyma,

  · biraz tuz, karabiber ve iki dilim ekmek.


  Hazırlanışı: Bir tencereye su karışımı süt ve elemiş mısır ununu konularak karıştırılır. Daha sonra ateşe koyup yine karıştırmaya bir süre devam edilerek kaynatılır. Diğer tarafta bir tavada kıymayı ve küp şeklinde doğranmış ekmekler, yağ ile kavrulur. Kavrulan ekmekli kıyma, kaynamakta olan çorbanın içine katılır.


  B. HAMURLU YEMEKLER


  1.Kıymalı ıslama

  Yağlı ve tatlı börek için hazırlanan kuru yufkadan yapılır.


  Malzemeler:

  · Kıyma,

  · 1 baş soğan,

  · 3 su bardağı su,

  · 4 adet ev yufkası,

  · yarım kaşık salça,

  · margarin yağı,

  · 1 tatlı kaşığı tuz.  Hazırlanışı; ev yufkaları bir tepsi içine kırılır. Bir tencerede yağ ile kuru kıyma, doğranmış bol kuru soğan, sarartıldıktan sonra kıyma içine ilave edilir ve iyice kavrulur, içine yarım kaşık domates salçası ilave edilir ve biraz daha yağla kavrulur.

  Daha sonra, su ile tuzu ilave ederek kaynamaya bırakılır,yani soğanlar pişinceye kadar kaynama devam eder. Kaynayan suyu ateşten alıp tepsi içindeki kırık yufkaların üzerine her tarafı ıslanacak şekilde dökülür. Üzerini bir kapak ile 5 dk örterek dinlendirilip kabartılır ve sonra servis yapılır. İsteğe göre üzerine karabiber serpilir ve turşu ile afiyetle yenir.  2. Halışga


  Malzemeler  · 3 bardak elenmiş mısır unu,

  · 5 su bardağı su,

  · 4 adet ev yufkası,

  · bir bardak ceviz içi,

  · margarin veya tereyağı.  Hazırlanışı: Su tencereye konulur, kaynamaya bırakılır. Elenmiş mısır unu kaynamakta olan suyun içine konularak karıştırılır ve koyu bir kıvamda pişirilir. Pişen hamur bir tepsiye dökülür ve kaşıkla üzeri düzeltilir. Bir havanda dövülmüş olan ceviz tepsideki pişmiş hamurun üzerine serpilir.

  Cevizlerin üzerine daha sonra da toz şeker serpilir. Tavada kızdırılan margarin ya da tereyağ halışganın üzerinde gezdirilir. Dilim dilim kesilerek servise sunulur, afiyetle yenir. Halışganın üzerine istenirse, şeker yerine pekmez de ilave edilir veya bir su bardağı süt ilave edilerek yenilebilir.  3. Cimdik makarnası


  Malzemeler:

  · 30 kaşık un,

  · bir kase yoğurt,

  · bir kaşık salça,

  · bir yumurta,

  · margarin,

  · iki diş sarımsak,

  · yeterince tuz.  Hazırlanışı: unun içine, bir yumurta, bir tatlı kaşığı tuz koyup az su ile karıştırılarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur haline getirilir. Hamur, yarım cm. kalınlığında açılır. Açılan hamur, 3’er cm.lik şeritler halinde kesilir. Daha sonrada bu şeritler 1’er cm. genişliğinde kesilir. Kesilen bu hamur parçaları ortadan sıkılarak, yani çimdiklenerek fiyonk şekli verilir. Bu yemeğe çimdiklenerek yapıldığı için cimdik makarnası denir.

  Bir tencereye 8-10 bardak su, içine 1 yemek kaşığı tuz koyarak kaynamaya bırakılır. Kaynayan suyun içine hazırlanan makarna parçaları atılır ve karıştırılır. Pişinceye kadar kaynatılır daha sonra süzgece boşaltılır ve suyu süzülür. Bir yandan tuz ve sarımsak havanda dövüldükten sonra yoğurdun içine katılır iyice karıştırılır. Bu karışım makarnanın üstünde gezdirilir.


   

Bu Sayfayı Paylaş