Artvin Barı mı? Ata barı mı? Ermeni Barı mı?

Tartışma 'Karadeniz Tarih ve Turizm' içinde başlatan eren61, 25 Haz 2014.

 1. eren61

  eren61 Ünlü Üye

  [​IMG]

  Artvin'in ünü yurt çapına yayılmış Atabarı'nın, Ermeniler'e ait bir bar olduğu iddia edildi. İşte 72 yaşındaki folklorcu Nezahat Sezgin'in iddiaları!

  Artvin'de oturan 72 yaşındaki folklorcu Nezahat Sezgin, Atatürk ile birlikte oynayan folklor ekibindeki Hüseyin Tanto ve ekibinde akordeon çalan babası Murat Coşkun'un anlattıklarına dayanarak, "Atatürk, Artvin ekibinin oynayacağı oyunlar içersindeki Ermeni Barı adını duyunca rahatsız olmuş. 'Oyun güzel ama, adını beğenmedim' demiş. Bunun üzerine Hüseyin Tanto da, 'Paşam müsaade ederseniz oyunun adını Atabarı yapalım' demiş. Böylece Ermeni Barı Atabarı oldu" dedi.


  Atabarı oyununun, Ermeni Barı olduğunu, Artvin'de yaşayan her yaşlı insanın bildiğini, hatta barın müzik ve sözlerinin de bilindiğini iddia eden Nezahat Sezgin, bugün çalınan Atabarı'nın notalarının ve figürlerinin değişikliğe uğradığını, bazı köylerde yaşlı insanların gerçek Atabarı'nı oynamayı sürdüğünü öne sürdü. Nezahat Sezgin, "Ben kendimi bildim bileli folklorcuyum. Müzisyen bir ailenin çocuğuyum. Babam ve amcam müzisyendi. Artvin'in folklorunu her yerde oynadık. 1947 yılında Ankara'da Karpiç restoranda oynadığımız oyunu İsmet İnönü ve eşi Mevhibe hanım oyunumuzu çok beğendi. İnönü ve eşi beni yanına çağırdı. Bayan İnönü, bana altın bir bilezik hediye etti" diye konuştu.  Nezahat Sezgin, sözlerini şöyle sürdürdü:


  "1936 yılında 7 Mart, eski adı Çoruh olan Artvin'in kurtuluş gününde ilimizden giden Kadir Çağıl başkanlığındaki folklor ekibi Ankara'da Karpiç restoranda oyunlarını sergiliyor. Burada Artvin ekibinden başka birkaç ekip daha bulunuyor. Giden ekibin içinde isimlerini hatırladığım ekip başkanı Hüseyin Tanto, Ahmet Çevik, İsmail Çevik, tulumcu Hasan Öztürk ve akordeon çalan babam Murat Coşkun yer alıyor. Artvin ekibinin oynayacağı oyunlar anons edilince, oynanacak olan oyunlardan Ermeni Barı'nında ismi de söyleniyor. Locasında oturan Atatürk bu ismi duyunca rahatsız oluyor. Yerinden kalkan Atatürk, Artvin ekibinin bulunduğu locaya geliyor ve burada, 'Oyununuzu çok beğeniyorum. Ben de sizinle birlikte oynayacağım. Yalnız adı hoşuma gitmedi' diyor. Bunun üzerine Hüseyin Tanto da, 'Paşam müsaade ederseniz oyunun adını Atabarı yapmak istiyoruz' diyor. Atatürk de olumlu ya da olumsuz hiçbir cevap vermiyor. Rahatsız olmasına rağmen ekiple birlikte figürleri kolay olan Atabarı'nı oynuyor.


  Ankara'dan Artvin'e dönmek üzere yola çıkan ekip, Trabzon'a vardıklarında durumu Artvin Valiliği'ne telgrafla bildiriyor. Valilikte bir karar alarak oyunun adını Atabarı olarak değiştiriyor. Bu yalnızca benim iddiam değil. Artvinli hangi yaşlı insana sorsanız bunu bilir."


  Nezahat Sezgin, zaman içerisinde figürleri ve müziği değişen Atabarı'nın gerçek notalarının da kendisinde bulunduğunu, bunları Artvin'de kurulması planlanan müzeye bağışlayacağını da sözlerine ekledi.

  [​IMG]

  Artvin'in ünü yurt çapına yayılmış Atabarı'nın, Ermenilere ait bir bar olduğu iddiaları, Artvin'de folklorcuları karşı karşıya getirdi. Artvin'de folklorcu Nezahat Sezgin'in (72) Atabarı'nın, Ermeni Barı olduğunu iddia etmesinin ardından Artvin'de farklı görüşler ortaya çıktı. Atabarı oyununun, Ermeni Barı olduğunu Artvin'de yaşayan her yaşlı insanın bildiğini, hatta barın müzik ve sözlerinin de bilindiğini iddia eden Nezahat Sezgin, bugün çalınan Atabarı'nın notalarının ve figürlerinin değişikliğe uğradığını ileri sürdü.

  Nezahat Sezgin, kendini bildi bileli folklorcu olduğunu ve Artvin'in folklorunu her yerde oynadığını söyledi. Sezgin, 1947 yılında Ankara'da Karpiç Restoranda sergiledikleri oyunu dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü'nün çok beğendiğini belirterek, "İnönü ve eşi beni yanına çağırdı. Bayan İnönü, bana altın bir bilezik hediye etti" dedi.

  Atatürk'ün Atabarı'nın 'eski ismini' beğenmediğini anlatan Coşkun, "7 Mart 1936 yılında, eski adı Çoruh olan Artvin'in kurtuluş gününde ilimizden giden Kadir Çağıl başkanlığındaki folklor ekibi Ankara'da Karpiç Restoranda oyunlarını sergiliyor. Burada Artvin ekibinden başka birkaç ekip daha bulunuyor. Artvin ekibinin oynayacağı oyunlar anons edilirken, Ermeni Barı'nın ismi de söyleniyor. Locasında oturan Atatürk bu ismi duyunca rahatsız oluyor. Yerinden kalkan Atatürk, Artvin ekibinin bulunduğu locaya geliyor ve burada, 'Oyununuzu çok beğeniyorum. Ben de sizinle birlikte oynayacağım. Yalnız adı hoşuma gitmedi' diyor. Bunun üzerine ekipten Hüseyin Tanto da, 'Paşam müsaade ederseniz oyunun adını Atabarı yapmak istiyoruz' diyor. Atatürk de olumlu ya da olumsuz hiçbir cevap vermiyor. Rahatsız olmasına rağmen ekiple birlikte figürleri kolay olan Atabarı'nı oynuyor. Ankara'dan Artvin'e dönmek üzere yola çıkan ekip, Trabzon'a vardığında durumu Artvin Valiliği'ne telgrafla bildiriyor. Valilik de bir karar alarak oyunun adını Atabarı olarak değiştiriyor. Bu yalnızca benim iddiam değil. Artvinli hangi yaşlı insana sorsanız bunu bilir" diye konuştu.

  Ortaya atılan iddialara sert tepki gösteren folklorcu Alı İbrahim Altıparmak ise Artvin yöresine ait 72 çeşit oyunun olduğunu ancak bunu kimse yaşatmadığını dile getirdi. Altıparmak, "Ortaya atılan iddialara ben katılmıyorum. Artvin barına Ata eklenerek Atabarı olmuş. Ermeni Barı ayrıdır. Ben iddialara asla katılmıyorum" diye konuştu.

  Ermenilerin şimdi de Türk folkloruna el attığını belirten Artvinli eski folklorculardan Necati Alton ise, "Ermeni meselesi son zamanlarda farklı boyutlara taşınarak gündeme oturtulmaya çalışılıyor. Soykırım iddiaları, toprak talepleri ve şimdi de folklorumuza el attılar. Burada bilen ve bilmeyen kişiler konuşmaya çalışıyor. Sonuç itibarı ile ben Atabarı diye biliyorum ve Atabarı olarak oynadık" şeklinde konuştu.

  Artvin Atabarı Dernek üyelerinden ve eski folklorculardan Ahmet Kınalı da Ermeni Barı iddialarını kınadığını söyledi. Kınalı, "İddiaları nefretle kınıyorum bu olayın neden ortaya atıldığını bilemiyorum" dedi.


  Ata Barı sözleri


  Artvin-Yöre Ekibi-Muzaffer Sarısözen

  Bahçası Var Bağı Var
  Ayvası Var Narı Var
  Atamızdan Yadigâr
  Bizde Atabarı Var

  Uzun Uzun Kamışlar
  Ucuni Budamışlar
  Benim Ela Gözlümü
  Askera Yollamışlar

  Ben Bir Uzun Kamışım
  Yoluna Dikilmişim
  İster Al İster Alma
  Arnuva Yazılmışım

  Buray Baba Evidur
  Tahtaları Kevidur
  Çalın Vurun Oynayın
  Burası Düğün Yeridur

  Atabaridur Bari
  Bahçada Gördüm Yarı
  Sesledim Ses Vermadi
  Ağladı Zarı Zarı

  Kaynak : karalahana.com
   

Bu Sayfayı Paylaş