2. Tunca tahta araba şenliği - formulaz

Tartışma 'Karadeniz Gelenek ve Görenekleri' içinde başlatan mataracı61, 11 Eyl 2010.

 1. mataracı61

  mataracı61 Moryağmur Moderatör Yönetim Ekibi

  [​IMG]

  11 Eylül 2010

  Karadeniz'li Herkesin Çocukluğundan Kalma Bir Tahta Araba Anısı Vardır. Ardeşen'de düzenlenen bu yarışma, geçmişi yeniden yaşattı.

  2. TUNCA TAHTA ARABA ŞENLİĞİ YAPILDI
  2. FORMULAZ YARIŞLARI TAMAMLANDI

  ÖMER FARUK ZENGİNAL
  Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde 2. Tahta Araba Şenliği renkli karelerle tamamlandı.

  [​IMG]
  Tunca Belediyesince beldenin Selamet Tepesi mevkisinde bu yıl ikincisi yapılan Tahta Araba Şenliği'nde katılımcılar, oturağından tekerleklerine kadar tamamı tahtadan yapılan arabalarla yarıştı.
  [​IMG]

  Yarış için özel kurulan tahta araba kayıt ve muayene istasyonunda araçların yarış kurallarına uygunluğu kontrol edilerek kayıt altına alındı. Yarışlara uygun olmayan, tahta ve çivi hariç parçalar kullanılan araçlar ise elendi.

  [​IMG]

  Katılımcıların yaşının 18'in üzerinde olması gereken yarışa Tunca Beldesi ile çevre ilçe ve köylerden 52 yarışmacı katıldı.

  Çeşit çeşit ve birbirinden farklı 52 aracın katıldığı yarışlarda, araçlara yazılan yazılar da ilginç görüntüler oluşturdu.

  Yarışlar, etkinliği izlemek ve yarışmacı olarak katılmak için il dışından çok sayıda katılımcı tarafından yoğun ilgi gördü.

  [​IMG]

  Yarışlar Tunca belde belediye başkanı Ahmet Topal’ın startı ile başlarken, Guruplar halinde yapıldı. 1700 metrelik etapta. altışarlı
  guruplardan ilk ikiler çeyrek, daha sonra yarı final ve son gurupta ise finalde yarıştı. Tunca gurup yolunda yapılan yarışı tamamlanmaya
  çalışıldığı yarışmada bazı yarışmacılar, arabalarının özellikle teker kısımları tekerleği veya diğer aksamlarının hasar görerek yarışmadan
  elendi.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Bazı yarışmacılar ise ufak çapta kaza geçirirken, yarışlar sırasında 1 kişi yaralandı, 1 kişi de baygınlık geçirdi.

  Yarış sırasında direksiyon hâkimiyetini kaybeden İsmail Bayrak (45) tahta arabasıyla yoldan çıkarak takla attı. Bayrak’ın kaza sonucu omuzu çıktı.

  Öte yandan gençlere meydan okuyan 55 Yaşında ki Dursun Ali Köse’de yarışı ufak kazalarla tamamlamasına rağmen tansiyon krizi sonucu baygınlık geçirdi.

  Her 2 yarışçı da bölge de hazır bekletilen ambulanslarla Ardeşen Devlet Hastanesine kaldırılarak Tedavi altına alındılar. Durumlarının iyi olduğu bildirildi.

  [​IMG]
  Yarışmanın final bölümünde, Recep Çakır birinciliği, Muhammet Çakırusta ikinciliği ve Murat Çakır ise üçüncülüğü elde etti.

  Yarışmada birinci olan Recep Çakır'a kupa ve madalyasını Çevre Eski Bakanı İmdat Sütlüotlu'dan aldı. Yarışmada ikinci olan Muhammet Çakırusta ödülünü Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan'dan ve üçüncü Murat Çakır ise Tunca Belde Başkanı Ahmet Topal'dan aldı. Yarışmada dördüncülüğü elde eden Sinan Aptioğlu, madalyasının temsili olarak tahta abrasına binen 90 yaşındaki Hasan Büyüksofooğlu'dan aldı. Yarışlarda ilk 3’e girenlere de, Tunca Belediyesi, Ardeşen Ziraat Odası ve 53-11 Çay kooperatifi tarafından çeyrek altın verildi.

  [​IMG]

  Öte yandan yarışmaya katılan 52 yarışmacıya da madalya verildi.

  Şenlikte daha sonra tulum eşliğinde horon oynandı.

  Tunca Belde Belediye Başkanı Ahmet Topal, yarışma sonrasında yaptığı açıklamada, bu yıl ikincisini düzenledikleri şenliğin katılımına bakıldığında bugün itibariyle geleneksel hale getirildiğine dair olumlu işaretler geldiğini, belediye olarak "Tahta Araba Şenliği"nin bundan böyle gelenekselleştirilmesi için hiçbir çalışmadan kaçmayacaklarını söyledi.

  Geçmişi canlandırmak için "Formulaz" adını verdikleri "Tahta Araba Şenliği"ni düzenlediklerini hatırlatan Topal, şenlik sayesinde belde, ilçe ve il dışından çok sayıda insanı bir araya getirerek, belde ve bölge halkına birlik, beraberlik, dostluk ve kardeşlik mesajı verdiklerini vurguladı.

  Çevre eski bakanı İmdat Sültüoğlu,Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan, Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurum Müdürü Ahmet Özyanık ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ardeşen İlçe Başkanı Muhammet Hacısüleymenoğlu tarafından, unutulmaya yüz tutmuş eski gelenek ve göreneklerin tekrardan gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçen Tunca Belediye Başkanı Ahmet Topal ve ekibine teşekkür edildi.

  Tunca'da yapılan "Tahta Araba Şenliği"ne İstanbul ve çevre il ve ilçelerden yoğun katılım olurken, ilçe ve belde de bulunan sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

  Yarışmanın kapanışı Çevre Eski Bakanı İmdat Sütlüoğlu tarafından temsili olarak tahta araba sürmesiyle gerçekleşti.   

Bu Sayfayı Paylaş